Wpis z mikrobloga

#praca #prawo
Pisałem z ziomkiem z pracy i mówi ze jak wrócimy 7.01 do roboty to szef chce żebyśmy podpisali weksel ze jak czegoś będzie brakować to za to zapłacimy XD W umowie nie mam wpisanej żadnej odpowiedzialności materialnej. Nie mam zamiaru tego podpisywać. Ma mnie prawo po odmowie podpisania zwolnić z pracy?
  • 14
W umowie nie mam wpisanej żadnej odpowiedzialności materialnej.


@oskzilla: ale masz w kodeksie pracy
za szkode powstala z winy pracownika pracodawca moze obciazyc do trzykrotnosci pensji

"Art. 119. Odszkodowanie ustala się w wysokości wyrządzonej szkody,
jednak nie może ono przewyższać kwoty trzymiesięcznego wynagrodzenia
przysługującego pracownikowi w dniu wyrządzenia szkody."

poza tym moze nalozyc kare za np

"§ 2. Za nieprzestrzeganie przez pracownika przepisów bezpieczeństwa
i higieny pracy lub przepisów przeciwpożarowych, opuszczenie
@oskzilla: napisz sobie wypowiedzenie i poprostu mu je daj jeśli coś takiego zaproponuje. Ja bym nie podpisał, bo kto niby ma oceniać z kogo winy powstała szkoda? Mozna wyraźnie potwierdzić że coś stało się z Twojej winy czy masz odpowiadać zbiorowo za cały zespół?
@pwl86: Umowe mam do konca kwietnia w przeciwienstwie do moich dwoch wspolpracownikow ktorzy mają na stałe.
Pytam bo nie wiem czy juz szukać nowej roboty czy potrzymać do końca umowy :D
@gorzki99: w tym roku byliśmy na plusie, głowę mam czystą żadnych szkód ani nic.
Druga sprawa uslyszałem ze szuka czwartej osoby do nas do firmy, ale nie do pomocy (ktora by sie bardzo przydała) tylko rosyjska ruletka ktora z
@oskzilla: no to jak masz czysto to nie masz sie czym przejmowac-poczekaj do konca umowy i po sprawie
BTW taki maly trolling-jak Ci da jakis weksel do podpisania i bedzie tam kwota wieksza niz 3x wyplata to podpisz pod warunkiem otrzymania kopii dla siebie. Jak sie zwolnisz to wyslij do PIP-u i poinformuj ich o stosowaniu klauzul abuzywnych :D
@gorzki99: upraszczasz wrzucając ten przepis. Jeżeli szkoda powstała nieumyślnie wtedy jest ograniczenie do wynagrodzenia za 3 miesiące. Za to jeżeli dokona szkody w pełni umyślnie to wtedy zmiłuj nie ma i odpowiada w pełne wysokości.
Za to jeżeli dokona szkody w pełni umyślnie to wtedy zmiłuj nie ma i odpowiada w pełne wysokości.


ale to chyba logiczne jest?

zreszta "Art. 122. Jeżeli pracownik umyślnie wyrządził szkodę, jest obowiązany do jej
naprawienia w pełnej wysokości."

Dla mnie jest logiczne ze za celowo wyrzdzona szkode nalezy dpowiadac w calosci-za niecelowa do 3x wyplata. (mozesz tez wcale nie odpowiadac-mi sie upieklo i poprzedni pracodawca olal temat a przypadkiem wyrzadzilem szkode