Wpis z mikrobloga

@RafonRafonEssa: gruntowa = droga pompa. Nie wiem czy koszt będzie rzędu wykonania przyłącza gazowego, ale przy głębinowej może tak być. Powietrzna = niesprawdzone urządzenia. Znajdź kogoś kto ma pompę powietrzną dłużej niż 10lat to stawiam piwko :) Sam byłem nagrzany na pompy, ale nie mam pewności czy podziałają te 30 lat, ile musiałyby działać żeby się opłacać. U mnie będzie niedługo gaz, więc jak skończę budowę przed gazociągiem to zrobię sobie
@szafura: Ok, dzięki. Generalnie wiem, że gruntowa jest droga, tylko liczyłem na niższe koszty eksploatacji - ale fakt, że ch. wie co się potem w ciągu 30 lat może z nią spieprzyć... gaz czy nawet pelet to dość prosta sprawa..
@RafonRafonEssa: Ekspertem nie jestem, ale miałem taką samą sytuacje. Dostępu do gazu brak, jedynie opcja własnej butli, więc padło na PC gruntową, pionowe odwierty. Działa to już z ~8lat, zero usterek, zero problemów, koszt montażu duży, chociaz teraz jest dużo taniej niż kilka lat temu.
@RafonRafonEssa: O kurde ciężkie pytanie, gdzieś miałem to rozpisane dokładnie, chyba całość ok 50-60k, ale to musze poszukać, do tego teraz to są już całkowicie nie aktualne ceny.
Odwierty robiła oddzielna firma 3 studnie po chyba 80 albo 100m. Dom ~200m2, wszystko na prąd indukcja, piekarnik itd. Miesiecznie srednio w skalu roku ok 400pln za prad.
@RafonRafonEssa: @10101110001100101010101010: @szafura: @kubapolice: @Crow7422: siostra miała sytuację, że przyłącze gazu mogliby jej zrobić dopiero za 2 lata więc zrobili pompę ciepła gruntową. Szwagier sam wykopał i koszt z całym osprzętem wyszedł 20 000 zł.

Teraz są rok po wprowadzeniu się (wprowadzili się przed wigilią) - pompa działa na najniższej "sprawności", rachunek za prąd za cały rok 2500 zł (ze wszystkimi mediami w domu), dom około 160
@RafonRafonEssa: Myślę, że pompa, ale przy takich metrażach nie gruntowa, chyba że chcesz tą pompą w lecie chłodzić, ale wtedy też mam wątpliwości czy nie lepiej chłodzić prądem z fotowoltaiki i normalną klimą, by w zimie ta fotowoltaika napędziła pompę powietrzną.

Absolutnie nei daj sobie wmówić jakiegoś węgla, pelletu czy #!$%@? wie co. szkoda życia by dokładać do pieca.