Wpis z mikrobloga

Uwielbiam sposób w jaki Polacy zaczynają uczyć się ekonomii xD

W święta było sporo okazji do odwiedzin i rozmów na różne tematy. Przewijał się też temat podniesienia płacy minimalnej. Zaobserwowałem jedno zjawisko - oburzenie faktem, że nie będzie podwyżek dla pracowników zarabiających kilka stów więcej niż najniższa. "Jak to tak, ja mam teraz pracować za prawie tyle samo co sprzątaczka?"
Najgorzej wydymani czują się Ci, co zarabiali lekko powyżej najniższej i teraz zrównają się zarobkami. "HURR, W SKLEPACH WSZYSTKO DROŻEJE, A JA DALEJ TYLE SAMO MAM NA WYPŁATĘ DURRR."
Pracujący na posadach samorządowych i wiedzący, że budżet nie jest z gumy już się pogodzili z tym, że #!$%@? w dupala jest nieuchronne. Ci bardziej świadomi pracujący w prywatnych firmach też zdają sobie sprawę, że przedsiębiorcy udźwigną podniesienie pensji dla najmniej zarabiających, ale z pewnością nie waloryzację dla całej reszty. Najlepsze były teksty "No i co ja mam teraz zrobić? Odpowiedzialność w pracy jest, zakres obowiązków szeroki, a będę zarabiał tyle co cieć na bramie. Gdzie tu sprawiedliwość? Co my mamy teraz zrobić?"
I te miny w stylu pikachu.png jak powiedziałem:
"-No jak to co? Pić to piwo, którego sobie naważyliście. Wszyscy wiedzieli, że te pomysły pisu są absurdalne, więc było trzeba się zastanowić przy jesiennych wyborach. Teraz macie szanse posmakować czym jest demokracja."
"-Ale jak to tak? Przecież wszyscy na nich nie głosowaliśmy, żebyśmy teraz wszyscy cierpieli"

Piękny to jest eye-opener xD Szkoda, że Polak mądry dopiero po szkodzie.
#bekazpisu #ekonomia #bekazlewactwa #dobrazmiana
  • 204
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@CeZiK_ Zwracaj uwage na gwarancję kapitału. Dlaczego? Poczytaj choćby o Lions Banku i GetBacku. :) o jak oni to pieknie sprzedawali, a to bank przecież, instytucja zaufania publicznego.
  • Odpowiedz
@100piwdlapiotsza: Słaby argument - jak chcesz obliczyć jaki zysk generuje pojedynczy pracownik? Zyski generuje całe przedsiębiorstwo i każdy pracownik w nim pracujący jest w mniejszym lub większym stopniu niezbędny dla jego działania. Jaki zysk generuje sprzątaczka biurowca oprócz tego że jest czysto i wynajmujące powierzchnię biurową firmy nie narzekają na syf? xD Znaczy pewnie są jakieś obliczenia w stylu nadawanie pracownikom liczbowego współczynnika ich ważności dla przedsiębiorstwa i z uwzględnieniem
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@Planeta_odebete2: No bez kitu policz sobie 1.5k x czas trwania programu. Koszt utrzymania bombelka może i jest większy, ale im dziecko starsze tym wydatków trochę mniej. A myślisz że przed 500+ ludzie dzieci nie mieli? Dawali sobie radę i bez programu.
  • Odpowiedz
Mamy udział płac w PKB na poziomie 49%. Ja nie mówię że wzrost płacy minimalnej nie powoduje wzrostu presji inflacyjnej (bo powoduje), ale według wykopowych profesorów ekonomii podniesienie płacy minimalnej do 4k sprawi że inflacja #!$%@? do pińcuset procent rocznie. A to że mamy niskie stopy procentowe, drożeją surowce na rynkach światowych (powoli choć zauważalnie), EBC będzie robić kolejny pakiet luzowania ilościowego to tam #!$%@?, na pewno jak wzrosną ceny to winne
  • Odpowiedz
@PodprzestrzennyKolektywPizzy: Dam przykład. Jest mały sklep w Pcimiu Dolnym i w sklepie pracuje Janusz właściciel (zarabia na czysto miesięcznie 4000 zł) + jedna Kryśka zarabiająca najniższą krajową 2250 brutto (1675.79 zł netto --->Całkowity koszt pracodawcy : 2710.80 zł)

Rząd zwiększa płacę minimalną do 4000 brutto (2909.95 zł netto, 4819 zł realny koszt Janusza), co zmniejsza realny zysk ze sklepu Janusza o 2019 zł, więc Twoim zdaniem Janusza będzie stać na
  • Odpowiedz
@JudzinStouner: Ale wiesz że gdyby nie podnoszenie płacy minimalnej to w niektórych regionach dalej zarabiał byś po 5zł/h ? Tak własnie tak. 5 zł /h Tyle by zarabiało nasze kochane społeczeństwo
  • Odpowiedz