Wpis z mikrobloga

Gwiazdor, bo był taki zwyczaj, jeszcze jak byłam mała, to w rodzinie praktykowany, ze siadano do stołu, gdy wypatrzyło się na niebie „pierwszą gwiazdkę”. Miało to symbolizować gwiazdę, która wiodła królów do stajenki Jezusa :) no i tak powstał gwiazdor. Ponadto często mówi się, ze dostało się coś na gwiazdkę, a nie na święta, czy pod choinkę. Wielkopolska tu, ale święta często spędzane na pomorzu.
  • Odpowiedz
#!$%@? się od naszego Gwiazdora (°° 6 grudnia przyszedł i ma jeszcze raz być? Dzbany ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
Żona jest z Rajgrodu w powiecie grajewskim. Wielkie zdziwienie na jej oczach. Nie słyszała, żeby w jej okolicy obok Mikołaja chodził po domach Dziadek Mróz. Nie kojarzy też, żeby w okolicy były jakieś skupiska ludności prawosławnej. Czyżby jakaś pomyłka twórcy mapki?
  • Odpowiedz
@lysyzlasu: Kaszuby here (dokładniej: kilkanaście km od trójmiasta) i jest Gwiazdor jak najbardziej. Nie wiem jak w samym Gdańsku. Co do śmieszków z nazwy to osobiście zawsze mi się ona podobała i jest to nawiązanie do wyczekiwania pierwszej gwiazdy w wigilijny wieczór :)
  • Odpowiedz
Ci od dzieciątka Jezus nieźle porąbani, bo to by znaczyło, że wielki oczekiwany moment od prawie 2tys. lat(dla wierzących) nastaje co roku.
  • Odpowiedz
Jeśli dla większości Polski w wigilię prezenty przynosi Święty Mikołaj, to kto przychodzi 6 grudnia?
W moich stronach 24ego Gwiazdor, a 6ego Św. Mikołaj.
  • Odpowiedz