Wpis z mikrobloga

#dzicyzapylacze
Zastanawialiście się, czym się różni pan pszczoła od pani pszczoły?
Jeżeli odpowiedź brzmi "tak" i nie znaleźliście dotąd odpowiedzi, to możecie jej poszukać w moim najnowszym wpisie.
Jeżeli odpowiedź brzmi "nie", to możecie dodać artykuł do zakładek i zajrzeć tam, gdy kiedyś Was najdzie nastrój na takie rozważania ( ͡~ ͜ʖ ͡°)

A teraz serio. Kiedyś pisałam o tym, że chcę (pod skrzydłami eksperta) stworzyć serię artykułów pomagających przynajmniej w stopniu podstawowym w rozróżnianiu dzikich pszczół. W Polsce mamy ich ponad 450 gatunków. Ten artykuł to pierwszy etap do tego karkołomnego zadania.
Umiejętność rozpoznawania płci u pszczół ma duże znaczenie przy późniejszej ich identyfikacji, ponieważ musimy użyć innego klucza by zidentyfikować samca, a innego by samicę. Zapraszam do artykułu, w którym podsumowuję cechy, które różnią obie płcie. Serdecznie pozdrawiam
Artykuł: http://dzicyzapylacze.pl/samiec-czy-samica/

Zdjęcia może tym razem nie są super, ale zależało mi na tym by jak najlepiej zobrazowac temat i kwestia estetyki musiała zejść na dalszy plan.

M.....e - #dzicyzapylacze
Zastanawialiście się, czym się różni pan pszczoła od pani ...

źródło: comment_mI380sl3LGTovR24JbFDRr5bmCVXWEVW.jpg

Pobierz
  • 7
  • Odpowiedz
Najłatwiej rozróżnić płcie po długości czułków. Samce mają zdecydowanie dłuższe czułki, podczas gdy u samicy są one krótkie. Poniższe zdjęcie prezentuje budowę czułków pszczoły. Składają się one z trzech elementów: trzonka, nóżki i wici czułka, która może mieć różną długość w zależności od płci. Samce mają 11-członową wić czułka, samice natomiast 10-członową.
M.....e - Najłatwiej rozróżnić płcie po długości czułków. Samce mają zdecydowanie dłu...

źródło: comment_n6nJsfP2RWub2GCPxLFulqeOkWoe38Io.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz
Lepiarka wiosenna (Colletes cunicularius). Samica jest mocniej zbudowana. Gdy przyzwyczaiłam się do widoku samców i pojawiły się samice, miałam wrażenie, że samice są wręcz baryłkowate :) Widać też gołym okiem różnicę w długości czułków.
Samica na zdjęciu ma mniej owłosiony odwłok od samca, ale jest to tylko kwestia wytarcia włosów w przypadku tego osobnika (fot. własna)
http://dzicyzapylacze.pl/colletes-cunicularius-lepiarka-wiosenna-i-sphecodes-albilabris-neczyn-lepiarkowiec/
M.....e - Lepiarka wiosenna (Colletes cunicularius). Samica jest mocniej zbudowana. G...

źródło: comment_D9UmjFqI1TnHdbQA6mOaqXtnPkr2ygsn.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz
Dwa ostatnie komentarze, to porównanie samca i samicy wybranych gatunków.
Murarka makowa (Hoplitis papaveris). Samiec z charakterystycznymi dwoma łopatkowatymi wyrostkami na ostatnim tergicie (ostatnim segmencie odwłoka). Samica natomiast z białą szczoteczką brzuszną do transportu pyłku. Dodatkowo budująca gniazdo – samce tego nie robią – tu już nie ma wątpliwości co do płci :) (fot. własna)
Więcej informacji o gatunku: http://dzicyzapylacze.pl/murarka-makowa-hoplitis-papaveris
M.....e - Dwa ostatnie komentarze, to porównanie samca i samicy wybranych gatunków.
...

źródło: comment_6p9HVT0fSOE18HFav5533oOl123wJrOe.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz