Wpis z mikrobloga

Taki paradoks.
Narracja SoV to wynik działania regulatorów ( ͡° ͜ʖ ͡°).

BTC maksymaliści nie zdają sobie nawet sprawy że narrację o tym że #bitcoin to SoV narzuciły im władze fiskalne. A tak zawsze się zapierają że żadna władza nie ma wpływu na BTC, a de facto to władza ukształtowała to jak postrzegany jest obecnie bitcoin. Dlaczego?

Na początku nikt nie mówił o BTC jako o SoV. Zgodnie z WP Satoshiego miał to być cyfrowy pieniądz, który mitygował by koszty transakcji narzucane przez PayPal, Western Union, karty kredytowe itp. To jest jasno wyrażone w WP, określenie SoV tam nie pada ani razu.

I tak też był bitcoin postrzegany od początku, sam tak go postrzegałem. W tą stronę szły prace developerskie związane z BTC - portfele z kodam QR, POSy - był wysyp POSów z obsługą BTC. No i co, no się zesrało, jak nagle pojawiły się interpretacje podatkowe, że BTC to commodity, jak świat długi i szeroki. A pieniądze to nie jest commodity, za to złoto, srebro już jak najbardziej jest ( ͡° ͜ʖ ͡°).

Interpretacje podatkowe zniszczyły możliwość szybkiej adopcji krypto jako środka płatniczego i ten temat dzisiaj dogorywa. W pewnym momencie był wysyp miejsc gdzie można płacić BTC. Teraz... nowych nie przybywa, starych ubywa.

I tak narodziła się narracja SoV. Czy ona przetrwa? Nie wiem.
Widzę jedno, że krypto zmienia świat finansów, tak samo jak świat klasycznych finansów zmienia krypto.

Bitcoin dał ferment do skostniałego systemu finansowego. Taki Revolut powstał dzięki krypto. Młodzi Rosjanie zrobili go bo zafascynowali się właśnie krypto. Dlatego też krypto jest tam dostępne od początku. Fintechy to game changery na rynku finansów.
A to dopiero początek. DeFi to kolejny game changer. W tym sensie że na bazie tego konceptu powstaną firmy oferujące podobne usługi na regulowanych rynkach. Duże giełdy czy platformy tradingowe jak Bitmex to też nowoczesne firmy, które już zmieniają standardy np w sferze bezpieczeństwa. Pokażcie mi tradycyjnych brokerów obsługujących yubikey czy szyfrowania korespondencji. Banki ledwo potrafią 2FA za pomocą SMSów obsłużyć.

Ale czy to spowoduje że BTC stanie się SoV? Póki co nie jest. Nie jestem co do tego przekonany. Zauważcie że obecnie główna para prac devów z ekosystemu BTC idzie w rozwiązania tak naprawdę obok bitcoina. Ani LN ani Liquid bitcoina nie potrzebują. To rozwiązania cross-platformowe. Być może przyjdzie taki moment, że BTC stanie się dla nich balastem i się od niego odetną, bez szwanku dla swoich funkcjonalności.

Także narracja SoV to narracja która powstawała w wyniku adaptacji do regulacji fiskalnych. I'm sorry, a czy przetrwa następnych kilka lat who knows.

Ten tekst macie zamiast bull-run, którego brak imho jest bardzo złym znakiem dla całego rynku krypto.

#kryptowaluty
  • 27
@OPcodeRTI: Nie wiem czy Tmobile sie wycofało, ale możesz płacić np. na Bitrefill. Tanio, szybko, Lightning.
Steam się wycofał właśnie przez 2017 rok (gdzie po wzrostach ludzie pisali o zwrot Bitcoinów XD)
@fervi: Wiadomo możesz mnie próbować przerzucać serwisami o których nikt nie słyszał. Ale prawda jest taka że w 2013/2015 każdy nowy duży podmiot akceptujący BTC robił szum w środowisku. Na konferencjach pokazywano POSy. A teraz ten temat zmarł. Ostatni raz był w okół tego szum kiedy Bakkt zaczął gadać o Starbucks ( ͡° ͜ʖ ͡°)
LN nie nadaje się do implementacji płatności, z prostej przyczyny, wymaga od
Phoenix Wallet


@fervi: może to coś fajnego, a może nie. Kiedyś poświęciłem kilka dni na przetestowanie różnych rozwiązań, portfeli. Na koniec zostało mi tylko zniechęcenie do tego tematu. Już nawet nie chce mi się testować kolejnego walleta.
to klient electrum...


@OPcodeRTI: Lightning Bitcoin Wallet chyba też korzysta z architektury Electrum :P
Nie mówię, że jest to najlepszy portfel jaki istnieje, ale chyba najprostszy oferujący automatyzację i "ukrywanie wszystkiego" przed użytkownikiem, a zarazem dającym bezpieczeństwo.
jeszcze jedno. Dla kogoś kto akumuluje bitcoina spadki to jest to na co czeka i jest to najlepszy prezent świąteczny.


@bankster: Idąc tym tokiem rozumowania to nie chcesz akumulować firmy która jako pierwsza wypuściła telefony komórkowe na rynek ? Zobacz jak okazja , byli pierwsi na rynku , tak jak bitcoin mieli największy udział w rynku ( ͡º ͜ʖ͡º)
Pobierz
źródło: comment_C2zdxWUyLFYs05CJjY1q0eyKYtwNPoNi.jpg
@OPcodeRTI: Mógł, bo korzystał z architektury, a nie Lightninga samego w sobie, ten był oddzielnie dostarczany. Tutaj też - komunikuje się z serwerami (Electrum nie ma jeszcze Lightninga oficjalnie) i na tej podstawie zarządza kanałami jakoś tam