Wpis z mikrobloga

Moje małe podsumowanie roku w ostatnio coraz bardziej ewoluującej muzyce trance.
2019 obfitował w mnóstwo dobrych produkcji, przez co ciężko wytypować, który utwór był rzeczywiście najlepszy. Miałem wielu faworytów do TOTY, ale wyzwaniem było jednoznaczne określenie się w tej kwestii. Kilku artystów mocno wstrzeliło się w moje gusta, serwując po kilka prawdziwych perełek. Na szczególne wyróżnienie zasługują na pewno: Above & Beyond, Andrew Bayer, Aly & Fila, Gabriel & Dresden, Genix, Grum, Key4050 oraz PRAANA.

Tak więc poniżej, moim zdaniem, najmocniejsze punkty tego roku:

20. Jam & Spoon - Follow Me (Jerome Isma-Ae Extended Remix)

Jeśli weźmiemy takie klasyk jak "Follow Me" i dodamy do tego równania Jerome Isma-Ae, wynik może być tylko jeden - progresywny majstersztyk

19. Orjan Nilsen x Dennis Sheperd x Nifra x Estiva - Cabin Fever (Orjan Nilsen Club Mix)

Mocna ekipa i w efekcie... mocny utwór. Orjan Nilsen, jeśli tylko chce, nadal potrafi pokazać się z najlepszej strony

18. Luminary - Amsterdam (Grum Remix)

Kiedy myślałem, że z "Amsterdam" wyciśnięto już wszystko co najlepsze (legendarny remix Smith & Pledger, czy też późniejszy Super8 & Tab), znienacka jednak pojawiła się wersja Gruma. I co tu dużo mówić, jest naprawdę dobrze. Klimat, klimat i jeszcze raz klimat

17. Myon feat. Alissa Feudo - Perfect Ghost (Myon Club Mix)

Wiele osób zastanawiało się jak potoczą się losy Myona po rozpadzie duetu z Shane 54. O tym drugim było nieco ciszej w tym roku. Tymczasem Węgier radzi sobie świetnie i zalewa nas wieloma produkcjami na wysokim poziomie

16. PRAANA - Asylum

We're breaking out of the asylum

They tell us we're the crazy ones

Can you hear them pull the siren?

Maybe they're the crazy ones?


Jedno z odkryć tego roku. Seria znakomitych wydawnictw: "Mojave", "Kaleidoscope", "Mirrors", czy też odświeżona wersja klasyka "Perception"

15. ilan Bluestone feat. EL Waves - We Are The Universe

Brytyjczyk mocno zyskał w moich oczach po swoim występie na Dreamstate 2019. Był niezwykle produktywny w tym roku, przez co miałem problem wybrać jeden utwór. Na uwagę zasługują też na pewno: "Can You", "Mama Africa", "Hong Kong"

14. Grum feat. Natalie Shay - Stay

W 2019 roku artystyczny dorobek Gruma powiększył się o wydawnictwo "Deep State", gdzie oprócz "Stay" znajdziemy inne świetne numery, jak: "Lose Control", "Running", czy też "Altered State"

13. David Forbes presents Hal Stucker - Stars (John Askew Remix)

"Stars" w remixie Johna Askew został wydany na początku roku, w styczniu. O takich utworach jednak się nie zapomina. Członek VII w pokazał po raz kolejny na co go stać

12. Tinlicker feat. Run Rivers - Lost

Duet świetnie odnajdujący się w progresywnych klimatach. Nieinaczej jest w tym przypadku. Z ich tegorocznego longplaya "This Is Not Our Universe" wypada wyróżnić: "Bird Feeder", "Breezeblocks", "The Walk" i "Fractal"

11. Fisherman - Love vs. Lust

Znakomity, przemyślany od początku do końca utwór. Fisherman produkując solo radzi sobie wyśmienicie

10. The Midnight - Kids (PROFF Dub Remix)

Produkcja, którą pierwszy raz miałem okazję usłyszeć podczas warm-up seta przed ABGT350 od razu mi się spodobała. Co prawda bliżej już tutaj do progresywneogo house'u, ale dla takich utworów warto zrobić wyjątek

9. Giuseppe Ottaviani - Time Shift

W moim zestawieniu nie mogło zabraknąć Maestro. Solidna dawka trance'u

8. MaRLo & Feenixpawl - Lighter Than Air

"Lighter Than Air" określiłbym jako mój "guilty pleasure". Zdecydowanie największą robotę robi tutaj delikatny wokal i wpadająca w ucho melodia

7. No Mana feat. Jessica Ess - Panic (Genix Remix)

Spokojny, melodyjny oryginał, z którego Genix wycisnął 200%. Prawdziwa petarda

6. Aly & Fila with JES - I Won't Let You Fall (Uplifting Mix)

Filaki również nie próżnowali w tym roku. Po raz kolejny udowodnili swoją niezaprzeczalną pozycję na scenie

5. Gabriel & Dresden feat. Jan Burton - Keep On Holding (ilan Bluestone & Maor Levi Remix)

Prawdziwe legendy. Nie umiem się doczekać ich nowego albumu. Po pierwszych zwiastunach, czyli "Keep On Holding" i "Coming On Strong" zapowiada się znakomicie

4. Ruben de Ronde & PROFF feat. Deirdre - Fade Away With Me (Key4050 Extended Remix)

Rewelacyjny wokal, ciężki bit i niesamowity klimat. Key4050 to jedna z najlepszych rzeczy jaka w tym roku przytrafiła się trance'owi

3. Genix - Open Your Eyes

Pracowity rok dla Genixa. Po pierwszym odsłuchu "Open Your Eyes" byłem oczarowany. Na przekór tytułowi można zamknąć oczy i odpłynąć

2. Above & Beyond feat. Zoë Johnston - There's Only You (Above & Beyond Club Mix)

Above & Beyond brzmiące jak za starych, dobrych czasów. Zoë Johnston, której głos uwielbiam i rewelacyjna melodia sprawiają, że to jeden z moich ulubionych utworów wydanych w tym roku

1. Andrew Bayer - Parallels (Part 2)

Od dawna jestem fanem jego twórczości. Parallels to świetna muzyczna podróż (szczególnie łącznie z Part 1). Długo wahałem się nad wyborem TOTY, ale w tym przypadku przemówiły za mną też pozostałe produkcje Bayera, które zostały wydane w tym roku. Do znudzenia katowałem cały album "In My Next Life" zawierający klubowe wersje wydanego w zeszłym roku "In My Last Life". Ponadto takie utwory jak "Voltage Control", "Bottle Top Trance", "Magitek", "Eight To Sixteen" potwierdzają, że jest to artysta kompletny. Oby następny rok był równie dobry w jego wykonaniu.

Na szczególne wyróżnienie zasługuje Key4050 Feat. Plumb - I Love You, który nie znalazł się w moim zestawieniu tylko i wyłącznie dlatego, że nie został jeszcze wydany. Pomijając to kryterium na pewno wylądowałby w moim TOP3 2019.

Listę utworów, o których wspomniałem powyżej oraz pozostałych, które odbiły mi się w pamięci w 2019 możecie znaleźć w przygotowanej przeze mnie playliście na Spotify. Łącznie 100 pozycji.

#muzyka #muzykaelektroniczna #trance #progressivetrance #vocaltrance #upliftingtrance #toty
  • 3
@Arnate: ja mam zawsze problem ułożyć kolejność. Najlepsze wybiorę, ale zawsze ciężko mi dopisać do kawałka konkretne miejsce. Troszke mam inny gust trance ;) nie przepadam za obecnymi dźwiękami z Ajnunabeats.