Wpis z mikrobloga

Oglądam trzeci sezon serialu Upadek Królestwa ( The Last Kingdom ) i tudno się oderwać od syndormu "jeszcze tylko jedem odcinek" :) Polecam to każdemu komu się podobają Wikingowie. Czasy mniej więcej podobne, chociaż Wikingowie może z 50-70 lat wcześniej się toczą. Ogląda się to dobrze, bo oparte na literaturze, co zawsze jest dużo lepsze od specjalnie pisanych scenariuszy netflixa.
#netflix #netflixpl #seriale #wikingowie #upadekkrolestwa #thelastkingdom #historia

Squatlifter - Oglądam trzeci sezon serialu Upadek Królestwa ( The Last Kingdom ) i tu...

źródło: comment_NtZVX3NOMKfqyBYXZleQZgfM6RibZbdY.jpg

Pobierz
  • 16
  • Odpowiedz
@Squatlifter: też mi się podoba ten serial. Pierwszy sezon mocno nawiązuje do Wikingów, podobna historia, tylko widziana innymi (angielskimi) oczami. ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
chociaż Wikingowie może z 50-70 lat wcześniej się toczą.


@Squatlifter: Trudno obecnie ustalić, kiedy się wikingowie toczą. Łączą wątki z przestrzeni ponad stulecia w jedną fabułę. Na dodatek z sezonu na sezon są coraz bardziej fantastyczni, niż historyczni.
  • Odpowiedz
podobna historia, tylko widziana innymi (angielskimi) oczami

@size: Racja. Uściślę tylko, że widziana anglosaskimi oczami, bo właśnie w serialu wykuwają się dopiero podwaliny narodowości angielskiej (wizja zjednoczenia królestw Króla Alfreda), oczywiście kilkaset lat przed inwazją normańską, która ukształtowała narodowość Anglików tak jak to teraz rozumiemy. I zmieniła staroangielski dialect zachodnio-germański , vide nazwy ówczesnych miast i miasteczek w serialu na współczesny angielski pełen wpływów z francuskiego.
  • Odpowiedz
  • 2
@wjtk123 punkty charakterystyczne:
- najazd na Lindisfarne 793
- śmierć Egberta z Wesseksu 839
- oblężenie Paryża 885/886
- osiedlanie Islandii od ok. 870
- utworzenie Księstwa Normandii i osiedlenie Rolfa 911

Z tego wnioskuję, że Wikingowie to ma być druga połowa IX wieku.
  • Odpowiedz
@grzesiek23Gda: Cieszę się i dzięki za odzew :) Masz rację, momentami słaby rozmach i dłużyzny celowe, żeby obniżyć koszty produkcji pewnie. Ale ogólnie fajny klimat, pod warunkiem że ktoś lubi średniowieczne tematy. Ja czekałem kilka miesięcy na 3 sezon, bo pojawił się on niedawno dopiero.
  • Odpowiedz