Wpis z mikrobloga

@halogen12v: to będzie taka macierz diagonalna, że będzie dało się zrobić drugą część tego zadania ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Nie lubię tak pisać, ale tu naprawdę najlepiej wpisać diagonalizacja w google. Jest pełno rzeczy na ten temat, w szczególności opis jak się za to zabrać.
  • Odpowiedz
@halogen12v: a dobrze. Chodziło mi o to, że w poście widziałem same macierze 2x2 i wtedy byłby zgrzyt jakby ci wyszły trzy równania. To tam wyżej jest dobrze, tylko z jakiegoś powodu te wektory napisane są w dziwnej kolejności. Z pierwszego układu wychodzi np. [t,t,t], z drugiego [2t,3t,0], a z trzeciego [0,0,t]. W twoim pytaniu chodzi o to, że nie wiesz skąd to się wzięło?
  • Odpowiedz
@halogen12v: A skąd wiedziałeś co trzeba napisać? Tak czy owak to są po prostu rozwiązania tych układów. Spójrz sobie np. na ten pierwszy układ i zobacz co się stanie jak wstawisz w niego x=y=z=t.
  • Odpowiedz
@halogen12v: To co napisałeś prawie zupełnie się nie zgadza. Jak do tego doszedłeś? Przecież jak np. w drugim układzie wstawisz [x,y,z]=[0,0,3t] to trzecie równanie ewidentnie nie będzie prawdziwe, bo będzie tam 3t=0, co nie jest prawdą np. dla t=1, więc coś jest nie tak.

Nie wiem jak to liczysz, ale możesz spróbować to zaatakować takimi zwykłymi metodami znanymi ze szkoły. Popatrz, rozwiązałem ci tak nawet ten pierwszy układ. Wychodzi z niego
kolnay1 - @halogen12v: To co napisałeś prawie zupełnie się nie zgadza. Jak do tego do...

źródło: comment_Qb5Td0stJMipPm9NvIUzOmbz85tvbOO4.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz
x=2/3y, y=3/2x, z=0, dlaczego nie ma to rozwiązania [2/3t, 3/2t, 0] ?


@halogen12v: Bo to nie jest rozwiązanie. Trzecie równanie nie działa dla takich wartości. 6\*(2/3)t-4\*(3/2)t+0 niekoniecznie jest równe zero.
  • Odpowiedz
@kolnay1: Dzisiaj wróciłem do zadania pierwszego - diagonalizacji. Czy jest jakiś łatwy sposób sprawdzenia, czy macierz jest diagonalizowalna? Pomijam macierze symetryczne. Kolega coś mi wspominał o przyrównaniu wartości własnych...
  • Odpowiedz