Wpis z mikrobloga

via Wykop Mobilny (Android)
  • 4
Czas na kolejny #polskizmeivels. Dzisiaj omówię pisownię na pewno i naprawdę. Wiele osób nie wie, które z tych wyrażeń pisze się łącznie, a które osobno.

"na pewno" pisze się zawsze oddzielnie, pozwolę sobie dzisiaj zacytować profesor Krystynę Długosz-Kurczabową: "Wyrażenie na pewno składa się z przyimka na i dawnej formy B. lp. rodzaju nijakiego przymiotnika pewno (stąd pisownia rozłączna, por. analogiczne na nowo, na okrągło, na prawo). Przymiotnik ten (utworzony od rzeczownika *pъva ‘pewność, ufność’ formantem *-ьnъ, *-ьna, *-ьno) miał postać r.m. *pъvьnъ ( stąd pol. pewien), r.ż. *pъvьna (stąd pol. pewna), w r.n. *pъvьno (stąd pol. pewno) i znaczenie ‘godny zaufania, niezawodny, niewzruszony’."
Źródło: https://sjp.pwn.pl/poradnia/haslo/na-pewno;9268.html

"naprawdę" powinno się pisać oddzielnie, jest to wyjątek! Jednakże czasem wymagana jest pisownia oddzielna, gdy przyimek "na" łączymy z rzeczownikiem "prawda".
Przykład: powoływać się na prawdę.

Jeżeli chcesz widzieć więcej tego typu spisów zaobserwuj mnie lub tag #polskizmeivels. W komentarzu znajduje się też spamlista, jeżeli chcesz otrzymać jutro ode mnie powiadomienie.

#uczsiezwykopem #polski #jezykpolski
  • 4
  • Odpowiedz