Wpis z mikrobloga

@fikusny_marian: Kurcze nie wiem. W innym mieszkaniu mam ten sam internet i tam jest ten media konwerter od nich i router miałem swój, tylko, że zakładałem tam internet wiele lat temu.
Teraz w pośpiechu miałem w głowie, że nic nie chce i się zastanawiam czy dostanę ten media konwerter.
To media konwerter


@Vadzior: media konwerter służy do konwersji optycznego ethernetu na elektryczny. Szczerze wątpię, by twój dostawca dostarczał Ci internet w takiej formie, na 99% masz normalnego GPONa, a wtedy to, co stoi u ciebie nazywa się ONT.
@Vadzior: NIe mogą Ci zostawić gołego światłowodu, jeśli masz z nimi podpisaną umowę o świadczenie usług, muszą Ci zapewnić zakończenie, z którego te usługi będziesz mógł czerpać.
Więcej nawet, gdybyś nawet chciał mieć goły światłowód (ja na przykład bym chciał, głównie z powodu minimalizacji ilości pudełek w domowej serwerowni), to pewnie się okaże, że regulamin zabrania, nie podłączą do swojej sieci urządzenia, które nie jest "ich".
@Jarek_P: Aha. No niby tak. Tylko wiesz, dla mnie podłączenie routera do skrętki to nie problem, dla innych to może być problem - zakończenie z którego nie mogą korzystać.
Tak samo (chyba) może być ze światłowodem który można sobie samemu podpiąć w te urządzenie o którym rozmawiamy. Jeżeli to jest możliwe to dla znającego temat jest to zakończenie z którego może czerpać usługę.
Tylko wiesz, dla mnie podłączenie routera do skrętki to nie problem, dla innych to może być problem - zakończenie z którego nie mogą korzysta


@Vadzior: dlatego szanujący się dostawca powinien mieć w ofercie różne scenariusze, zarówno samego bridga, jak i full opcję, nawet z wifi zarządzanym odgórnie, przez dostawcę, gdzie klient dostanie do domu magiczną skrzynkę i hasło do wifi i niczym więcej nie będzie się martwił.

Tak samo (chyba) może
@Vadzior: Ciężko powiedzieć, naprawdę różnie bywa, dla operatorów pojedynczy router, tego samego modelu jest łatwiejszy w konfiguracji i logistycznie, jeden typ urządzenia zamiast klientów dzwoniących, że nie mogą ustawić własnego routera, z telewizją też jest łatwiej.
Media konwerter jest podobny wizualnie do ont, jednak są dwoma różnymi urządzeniami, konwerter zestawisz spokojnie między komputerami czy routerami, ont musi być za olt, taka centrala światłowodowa i tutaj kiepsko bywa z współpraca urządzeń między
@Jarek_P: Dostałem skan starej umowy z drugiego mieszkania (ten sam internet co będzie u mnie) i w urządzeniach w umowie wszystko mam na nie, ale przy modemie ADSL jest napisane tak. A typowego modemu nie dostałem wtedy, tylko to urządzonko co wchodzi w niego światłowód. Czy operator te urządzenie nazwał modemem ADSL?
@Vadzior: prawdopodobnie formularz używają cały czas ten sam od czasów, gdy świadczyli tylko usługi po ADSLu. Modem ADSL pracuje po parze miedzianej, więc to co masz z pewnością modemem ADSL nie jest :)