Wpis z mikrobloga

#teatralnakicia <---- tag do obserwowania / czarnolistowania

Teatr: Teatr Wybrzeże
Spektakl: 'Trojanki'
Reżyseria: Jan Klata
Dramaturgia: Justyna Lipko-Konieczna
Scenariusz: na podstawie Eurypidesa
Scenografia i Kostiumy: Mirek Kaczmarek
Obsada: Kolak / Labijak / Góra-Weber / Biedroń / Boć / Bykowska /Brajner / Rybiński / Gorol / Gorzelańczyk /Kowalski / Pawłowski / Łaciński / Dałek / Jaros / Gzyl / Figura / Ninkiewicz / Matuszewski

Kolejny dzień Festiwalu Boska Komedia - kolejny spektakl - kolejne szybkie przemyślenie o tym co zobaczyłem.

W tym przykrótkim omówieniu 'Trojanek' pominę zupełnie kwestie treści dramatu na którym bazuje Klata z zespołem bo jest on w miarę zgodny z oryginałem a jeśli ktoś chce poznać treść tego antycznego dzieła to zapraszam na streszczczenia pe el czy wikipedie czy po prostu do internetu.

Skupię się jedynie na stronie reżyserkiej bo ta rozczarowała mnie najbardziej. Jan Klata przyzwyczaił mnie do tego, że jego realizacje są rozbuchane, monumentalne ze świetnie dobraną muzyką i dopracowaną choreografią.
'Trojanki' mam wrażenie to spory krok w tył jeśli chodzi o warsztat reżyserski. Spektakl jest bardzo surowy, muzycznie opiera sie jedynie na akordach wygrywanych przez Małgorzatę Gorol na gitarze. Można by powiedzieć, że może to rozwój twórczy Klaty, jednak w spektaklach zrealizowanych po 'Trojankach' wraca on do swoich standardowych sposobów prezentowania historii i konstruowania spektakli.

Ciekawym pomysłem jest umiejscowienie akcji na piaszczystym brzegu - realnie cała scena jest zasypana piachem. Jesteśmy na poły w ruinach Troi, brzegu morza, obozie Greków. Gdzieniegdzie z piachu wystają szczatki ludzkich ciał - wojowników broniących Troi.
Realizacja przestrzeni scenicznej jest naprawde bardzo ciekawe i sugestywna.

Jest kilka scen świetnie zrealizowanych i budzących realne emocje - pierwsze pojawienie sie tytułowych trojanek w ogromnej sukni łączącej kilka kobiet w niemal jeden organizm, egzekucja córki królowej i bardzo wymownie zagrana scena gwałtu na jej ciele, sekwencja gdy Polymestor wchodzi do namiotu Trojanek, gdzie w zemście kobiety go oslepiają i mordują jego dzieci, czy też finałowa scena gdzie na scenie osnutej mgłą z sylwetkami ciał martwych wojowników wystających z piachu wykonuje swój taniec na poł obłąkana na pół owładnięta widzeniami Kasandra.

Ogólnie ten spektakl stoi niesamowitym aktorstwem, łącznie z sympatycznym występem Katarzyny Figury jako Pięknej Heleny.
Gdyby nie tytaniczna praca aktorów i aktorek to prawdopodobnie ten 2,5 godzinny moloch totalnie by się posypał. Ogromne oklaski dla Magdaleny Gorzelańczyk za rolę Polykseny. Żałuję, że Teatr Wybrzeże jest tak daleko i nie będę miał raczej szansy w niczym jej zobaczyć bo to jest naprawdę niesamowita, młoda aktorka z tak potężnym warsztatem, że klękajcie narody - do tej Pani chyba powędruje odznaka złotej teatralnej kici za odkrycie teatralnej osobowości sezonu.
Dodatkowo tytaniczną pracę robi Dorota Kolak jako Hekabe - naprawde wyrazista kreacja.

Mogę jednak śmiało powiedzieć, że Klata miał spektakle lepsze - chociażby 'Dług' który święci triumfy w Teatrze Nowym Proxima w Krakowie. Dodatkowo mam wrazenie, że Klata już to wszystko kiedyś zrobił w bardzo podobny sposób w 'Oresteji' w Teatrze Starym. Oba spektakle są bliźniaczo podobne, tylko że dzieli je jakieś 11 lat.

'Trojanki' można zobaczyć bo nie jest to spektakl zły ale jednak mimo ogromu tragedii zawartej w tej historii pozostawia widza mocno obojętnym a nie taka chyba jest rola teatru.

(no po prostu kurcze tak się nastawiałem, że to będzie super rzecz a tak mocno to nie bylo to czego się spodziewałem. To troche tak jak macie smaka na rosół od mamy a ona wam daje gołąbki - też spoko tez fajnie, zjecie ze smakiem ale nie tego chcieliście nie tak miało być, znów mnie oszukalaś matko, niby więcej nie tańcz ze mną, ten taniec innej dziś daj itp).

#krakow #gdansk i troche #gruparatowaniapoziomu
kiwi_intrygant - #teatralnakicia <---- tag do obserwowania / czarnolistowania

Teatr:...

źródło: comment_FFxY6q2tiy97qw35bMjsYwtNnnEA4RuJ.jpg

Pobierz
  • 2