Wpis z mikrobloga

Gdyby ktoś zainstalował Windows 7 na platformie z procesorem Ryzen i nie mógł zainstalować kontrolera USB3 to znalazłem na to rozwiązanie pochodzące z tej strony https://www.overclock.net/forum/13-amd-general/1731246-guide-fixing-windows-7-usb-support-matisse-ryzen-3000-zen-2-x370-x470.html

Żeby cokolwiek zdziałać to musiałem początkowo podłączyć klawiaturę do gniazda PS2 bo ta na USB nie działała, po zainstalowaniu AMD all in one driver (powinien być na płycie dołączonej do płyty głównej) zadziałało część portów USB, ale nadal część nie działała. Tu przychodzi z pomocą rozwiązanie z powyższej strony (metoda powinna zadziałać dla Ryzenów z seri 1000/2000/3000):
1) podłącz mysz/klawiaturę do działających portów
2) ściągnij sterowniki do chipsetu dla Windows 7 ze strony http://www.amd.com/en/support/chipsets/amd-socket-am4/x370 (można też wyszukać sterowniki do swojego modelu, w linku są do X370)
3) uruchom instalację, nie trzeba jej kończyć, wystarczy że wykona się pierwszy etap który rozpakuje archiwum do folderu C:\AMD\
4) wejdź do folderu C:\AMD\ChipsetDriverInstaller\AMDChipsetDriver s\MSIFiles\program files\AMD\ChipsetIODrivers\USBController Driver\Win7\x64 i otwórz plik 'amdxhc.inf' w notatniku
5) odnajdź w pliku tekst:

[AMD.NTamd64]

%AMDXHCI.DeviceDesc% = AMDXHCI, PCI\VEN
1022&DEV145C
%AMDXHCI.DeviceDesc% = AMDXHCI, PCI\VEN
1022&DEV15E0
%AMDXHCI.DeviceDesc% = AMDXHCI, PCI\VEN
1022&DEV15E1
%AMDXHCI.DeviceDesc% = AMDXHCI, PCI\VEN
1022&DEV145F

6) zamień

DEV
145C
na

DEV149C


żeby wyglądało tak:

[AMD.NTamd64]

%AMDXHCI.DeviceDesc% = AMDXHCI, PCI\VEN1022&DEV149C

%AMDXHCI.DeviceDesc% = AMDXHCI, PCI\VEN1022&DEV15E0

%AMDXHCI.DeviceDesc% = AMDXHCI, PCI\VEN1022&DEV15E1

%AMDXHCI.DeviceDesc% = AMDXHCI, PCI\VEN1022&DEV_145F


plik zapisz i zamknij

7) wejdź do menedżera urządzeń w panelu sterowania, kliknij prawym przyciskiem na nierozpoznanym urządzeniu USB i wybierz z menu 'aktualizuj oprogramowanie sterownika'. Następnie wybierz 'przeglądaj mój komputer w poszukiwaniu oprogramowania sterownika'. Kliknij na 'przeglądaj' i wybierz katalog 'AMD' na dysku C:\, zaznacz opcję 'Uwzględnij podfoldery' i kliknij 'Dalej'. Powinien zostać znaleziony sterownik USB który zainstaluj, jeszcze będzie groźnie wyglądające pytanie od systemu czy zainstalować ten sterownik to wybierz żeby zainstalować.

No i cyk, sterowniki do urządzenia które niby nie jest wspierane w Win7 zostają jednak zainstalowane i porty usb 3 cudownie działają (jeśli pojawi się po tej instalacji jakieś nowe nierozpoznane urządzenie - u mnie tak było - to powtórzyć co do niego pkt. 7)

#amd #ryzen #usb3 #am4 #komputery #pcmasterrace
  • 4