Wpis z mikrobloga

#teatralnakicia <--- tag do obserwowania /czarnolistowania

Teatr: Teatr 21
Spektakl: 'Rewolucja, której nie było'
Reżyseria: Justyna Sobczyk
Dramaturgia: Justyna Lipko-Konieczna
Scenariusz: Justyna Lipko-Konieczna, Justyna Sobczyk
Muzyka na żywo: zespół Pokusa – Tymek Bryndal, Natan Kryszk, Teo Olter
Obsada: Bandurska / Foks /Krajewski / Kowalczyk /Lityńska / Orlińska / Peszko / Pesta / Skotarek / Świątkowska / Sakowski

Na 'Rewolucja, której nie było' wybrałem sie w sumie totalnie przypadkiem. Nie planowałem oglądać tego spektaklu na Festiwalu Boska Komedia, ale okazało sie że mam wolne popołudnie w niedziele i w sumie zwolniło sie kilka miejsc na pokaz, więc stwierdziłem yolo - i tak w perspektywie bym miał tylko granie w komputer albo patrzenie w sufit, gdybym nie poszedł na ten spektakl.

Wydaje mi się, że to bardzo ważny spektakl. Dosyć odważnie, niemal z reporterską pieczałowitością przedstawia niczym w kolażu ważniejsze momenty strajku matek osób niepełnosprawnych w sejmie. Dodatkowo pokazuje też jak prowadzono na nie nagonkę i jakich logicznych dźwigni używano aby zrobić z nich wyrodne matki i potwory.

Od strony wizualnej spektakl stoi na wysokim poziomie, przy wykorzystaniu niewielu rekwizytów potrafi wytworzyć naprawdę sugestywne przestrzenie. Poza tym duże wrażenie robi też muzyka grana na żywo. Fantastycznie wypadają też rewiowe występy aktorów z niepełnosprawnościami.

Jest to również przeżycie jeśli chodzi o aktorstwo jak i sam koncept aktorstwa. Na scenie mamy troje zawodowych aktorów a pozostałe role obsadzone są osobami z zespołem Downa.
Mogłoby wydawać sie to tanim chwytem który ma rozczulać lub staraniem się aby stworzyć spektakl terapeutyczny. Ku mojemu zdziwieniu w przypadku tego spektaklu zagrało to idealnie i cały projekt wychodzi obronną ręką, niee popada w kicz czy też w zbyt duże rozczulanie się.
Jedyne co mogę mu zarzucić to zbyt duży dydaktyzm w drugim akcie, gdzie w sposób bardzo szkolny twórcy prezentują nam, że osoby z niepełnosprawnościami to też normalni ludzie, którzy zasługują też na szacunek.
Dla mnie szokujące jest, że trzeba o tym mówić, ale może dla kogoś to nie jest oczywiste, chociaż sądzę że osoba z takim podejściem raczej nie zjawi sie na tym przedstawieniu.

Niesamowicie błyszczy Maciej Pesta, który wciela się w ogromny wachlarz ról, od konferansjera, przez strażnika sejmowego, do roli samego siebie w niezwykle wzruszającej, improwizowanej scenie gdzie dochodzi do porównania jego zdolności życiowo-społecznych ze zdolnościami jednego aktora z zespołem Downa.
Dochodzi do sytuacji gdzie okazuje się, że pełnosprawny aktor jest 'niepełnosprawny' w sytuacjach społecznych i życiowych gdzie aktor z zespołem Downa jest bardziej 'pełnosprawny'.

Pierwszy akt skupia sie na rekonstrukcji protestu sejmowego i to wypada fenomenalnie, jest cierpko i śmiesznie momentami gdy zderzamy to z tym co realnie sie działo. Dostaje się tak samo politykom z prawej jak i lewej strony sceny politycznej - ten spektakl nie bierze jeńców. Bezkompromisowo rozjeżdża wszystkich i pokazuje, że nikt realnie nie chce pomóc tylko wszyscy budują zasieki z obietnic i wielu słów które nic za sobą nie niosą.
Akt drugi skupia sie bardziej na pokazaniu asymilacji osób niepełnosprawnych, ukazuje że oni też chcą mieć prawo do bycia traktowanym jak dorośli ludzie.
Niesamowite jest też jak dużo radości bije ze sceny, są momenty wzruszające ale też przezabawne i calość balansuje na tej granicy nie popadając ani w banał ani w przesadne prześmiewanie choroby.

To był zaskakująco przyjemny spektakl i w sumie spodziewałem się przedstawienia terapeutycznego a dostałem spektakl który twardo stoi na mocnych nogach i realnie daje rade! Nie zrozumcie mnie źle, to nie jest dzieło wybitne ale jest to realizacja, która coś sobie zakłada na starcie i realizuje swoje założenia w 100%. To niesamowicie konsekwentny projekt.

Jeśli jeszcze kiedyś będą go grali można się na niego przejść. To na pewno lepiej spędzony czas niż 2 godziny grania na konsoli czy oglądanie Gagdy Messler jak #!$%@? talerzami w ludzi.

#krakow #warszawa troche #gruparatowaniapoziomu
kiwi_intrygant - #teatralnakicia <--- tag do obserwowania /czarnolistowania


Teatr: ...

źródło: comment_Mqjs5AbMtDbmjtsQWxfVKXsBne3IcYhx.jpg

Pobierz
  • 7