Wpis z mikrobloga

Hej! Dziś zostajemy w Polsce i zapraszam Was do znaleziska Moritzburg - piękny pałac na wodzie Króla Polski Augusta II Mocnego (zwiedzanie, historia i dużo zdjęć)

Bardzo lubię tematy zamków i pałaców. Myślałem ostatnio może nawet o stworzeniu jakiejś serii i tagu autorskiego, w którym np. co 2 tygodnie publikowałbym artykuły o ciekawych zamkach i pałacach. Uważacie, że to dobry pomysł? Chciałoby się Wam taką serię czytać :D? #zamkimg78 ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Muszę przyznać, że pałac zrobił na mnie niesamowite wrażenie, szczególnie z zewnątrz. Jeszcze lepiej musi wyglądać wiosną i latem kiedy poziom wody w stawie pałacowym jest wyższy.

Dziękuje za wszystkie wykopy, komentarze i wsparcie które od Was dostaję :)

Pozdrawiam i życzę udanego dnia,
MG78

PS Wołam osoby, które chciały aby ich wołać. Jeśli kogoś zawołałem, a nie chce być wołany to proszę zaplusować odpowiedni komentarz.

#ciekawostki #podroze #podrozujzwykopem #roadtripbus #historia #zamki
źródło: comment_TF2wPTYNl3LN7UXTYMvx8e8T5Giibg3R.jpg
  • 42
@siedemnasty: ** - "Zamek w początkowej fazie nosił nazwę Krzysztopór, pochodzącą od imienia i herbu pierwszego właściciela Krzysztofa Ossolińskiego herbu Topór. Jeszcze przed ukończeniem budowy zaczęto nazywać zamek Krzyżtoporem, symbole krzyża i topora do dziś widnieją zresztą na bramie wjazdowej. Przy wejściu znajdowała się też nie istniejąca dziś inskrypcja: Krzyż obrona, Krzyż podpora, dziatki naszego Topora. Zamek obecnie używa nazwy Krzyżtopór, lecz obie nazwy uznawane są za poprawne."

https://roadtripbus.pl/zamek-krzyztopor-ujazd/
@siedemnasty: Znam ten zamek, a właściwie pałac bardzo dobrze bo to moje rodzinne strony. Byłem w nim niezliczoną ilość razy i w latach 90. i na początku 2000. nazwa z "sz" była niemal tak samo często stosowana jak ta z "ż" i funkcjonowanie dwóch nazw jest dla mnie oczywistą oczywistością ;)

Na oficjalnej stronie zamku oraz w ich materiałach własnych można znaleźć informacje o tym. W ostatnich latach chyba w ramach
@MG78: wydaje mi się, że nazwa Krzysztopór może być niepoprawna, każdy słownik, w którym sprawdzałem mówi tylko o zamku Krzyżtopór. To, że w twoich stronach się tak mówiło nie znaczy, że jest to zgodne z regułami języka. Wiele jest słów, których pisownia uległa zmianie. To chyba sprawa dla Miodka xdd
@siedemnasty nie tyle w moich strojach co w stronach zamku i nawet na ich stronie internetowej. Nie mam teraz dostępu do literatury i opracowań w których można to znaleźć, ale jak będę u rodziców w odwiedzinach i nie zapomnę to zobaczę czy czegoś u nich nie ma.

PS wiesz kto decyduje o tym, że jakaś nazwa przestaje być poprawna? Bo jak wrzucę książkę z 1995 to i tak nie mamy pewności czy
@MG78: no cóż, jeśli w słownikach występuje tylko Krzyżtopór, to raczej ty powinieneś przestawić opracowania mówiące o poprawności wersji przez "sz" ( ͡° ͜ʖ ͡°) o poprawności decyduje chyba Rada Języka Polskiego
@MG78: "Dotychczas używana była nazwa Krzysztopór łącząca imię fundatora z nazwą herbu rodu Ossolińskich. Kolejna nazwa Krzyżtopór używana jest do dziś."

Kolejna nazwa Krzyżtopór używana jest do dziś.


Wg mnie to sugeruje, że poprzednia nazwa wyszła już z użycia :p

Wysłałem zapytanie do poradni językowej przy Uniwersytecie Szczecińskim. Może rozwieją wątpliwości xd
@mucher: Dużo pamiętasz? Jak oceniasz zmiany jakie przeszedł pałac w tym czasie?

Widziałeś film Trzy orzeszki dla Kopciuszka, o którym pisałem w artykule :)? On był nagrywany tam w 1972
@MG78: O rany, pamiętam tylko, że było na bogato-same wnętrza,o świetnie pamiętam stawy z kolorowymi karpiami, na mnie to zrobiło wrażenie ale miałem wtedy z 9 lat? W PL czegoś takiego wtedy nie widziałem, ogrody też bardzo ładnie. A no i ślizganie się w kapciach po salach pałacowych :)

Aha - i pamiętam, że byliśmy tam na kolacji i pierwszy raz w życiu jadłem dufinki i rosół z kluskami z kaszy
@MG78: ja mam pytanie z innej beczki. Ile razy wam się samochód zesral na trasie? I ile pochłonęły naprawy zagranica? Pytam serio, bo kiedyś chciałbym zbudować jakiegoś kampera ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@yeloneck: Zagraniczne naprawy:
2016 Norwegia - 150 zł
2017 Albania - 200 zł
2018 Mołdawia - 200 zł,, Hiszpania - 200 zł, Belgia 50 zł
2019 Cieszyn - 300 zł

edit. Cieszyn w sumie nie za granicą xD to ogólnie naprawy w trasie
@MG78: Taka mała porada dla zdjęć zamków nad wodą.

Jak masz możliwość to ustaw aparat na statywie, załóż jakiś mocny filtr ND i zrób zdjęcie z długim czasem ekspozycji - uzyskasz ładny efekt odbicia zamku w wodzie, który na zdjęciu jak powyżej jest zakłócony przez wiatr tworzący dużą ilość zmarszczek (bo nie nazwę tego przecież falami) na wodzie. Możesz też (nie musisz wówczas posiadać filtru ND) wykonać serię kilkudziesięciu zdjęć ze
@Erie: Hej! Dzięki!

Robiłem w sumie to zdjęcie na szybko z ręki rezerwowym body bo do nowego podstawowego nie mam jeszcze odpowiedniego obiektywu (tylko 7-14). Myślałem, że na bf kupię sobie 40-150, ale okazało się, że Polska to kraj drugiej kategorii (we Francji w oficjalnym sklepie Olympusa sprzęt ~50% taniej niż u nas, ale można zamówić tylko do Francji)
@MG78: Jak nie ma pod ręką statywu to na kamieniu, murku (lub innej stabilnej podstawie) ustawić i serią go ;) - po złożeniu w PSie (lub innym programie) otrzymasz ten efekt, o który mi chodzi - woda zostanie uśredniona i "magicznie" (magia to po prostu taka bardziej zaawansowana nauka ;) ) pojawi się odbicie w wodzie :).
@MG78: Krzyżtopór imho przereklamowany.Póki kiedyś nie odrestaurują,to na żywo gorzej niż się wydaje.Jeśli ktoś jeszcze nie kojarzy,to można opisać Czochę,Moszna,ten pałacyk (zapomniałem nazwy) w bodajże rzeszowskim,gdzie była hodowla bizonów (pasztet z bizona jest ok :) ).Dla tych co blosko na południe mają to Orawskie Podamcze.
@MG78: ze 3 lata temu właśnie.Dlatego szkoda,że na żywo jest jaki jest :( Zdjęcia zawsze wykadrowane,jakby był okazały.Po prawdzowej odbudowie byłby ciekawszy,taka subiektywna opinia.
A,niedaleko Orawskiego Podzamcza jest ciekawe kameralne miejsce do wygrzania się; dobra opcja w drodze na zamek,weekend czy Budapeszt a nawet Bałkany; mało kto wie i może lepiej,bo tłumów zwykle brak i czysto.Jeśli interesuje to PW,lub pewno sami znajdziecie ;)