Wpis z mikrobloga

Mam ryzena 5 2400G (zintegrowanej vegi używam do jednego monitora) oraz jakąś słabszą nvidie gt 1030 do drugiego/3 monitora. W windowsie działało to długo, stabilnie i wydajnie.
Przesiadłem się na najnowsze ubuntu i mam wrażenie, że wszystko działa wolniej. Postawienie windowsa w virtualce to zabawa z lagami i denerwującym brakiem płynności (a użycie vboxsvga to krzaki na guescie). Samo ubuntu też wydaje mi się, że działa ciut wolniej ale to być może tylko złudzenie.
Brakuje mi jakichś sterowników czy nie ma taki konfig sensu i trzeba się zastanowić nad windą?
#linux #ubuntu
  • 13
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@MeszarosJozef: mój zamiar był taki, że winda windą - oczywiście do grania must have, ale większość czasu chciałem się od niej uniezależnić. Takie rzeczy, które bym bez problemu zrobił w virtualce na windowsie-hoscie działały bez zająknięcia
  • Odpowiedz
@HamRadioOp: Nie wiem, ale warto się upewnić czy działa AMDGPU czy coś innego
Najprościej "glxinfo" i zapostować, albo zainstalować program hardinfo i dać skrina gdzieś tam z OpenGL
  • Odpowiedz
@HamRadioOp: Pytałem bo miałem taki sam problem co kupić do firmy, wybrałem płytę za 329 PLN Brutto i tam były porty VGA, DVI, HDMI. Jeśli dobrze pamiętam to płyta kosztowała tyle samo co nVidia 1030. Problem miałem taki, że dopiero od któregoś jaja Linuxa działała Vega i musiałem podbijać wersje jajka przez ukuu. Teraz nawet LTS ma jajo obsługujące Vege. Sens mojego komentarza jest taki, że na ubuntu super działają
  • Odpowiedz
@time0ut: Karta była jeszcze w starym kompie no i koszt był praktycznie 0. Gdybym wiedział, że zdecyduje się emigrować do linuksa to bym nie próbował takich szaleństw, ale wtedy jeszcze o tym nie rozmyślałem.
Będę jeszcze z tym walczył, ale nie jest tak łatwo z tym linuxem
  • Odpowiedz
@HamRadioOp: Tylko niepotrzebnie się zrazisz. Jest to bardzo nietypowy config dla Linuxa. Daj znać jak uda Ci się zainstalować zamknięte sterowniki nVidii (są znacznie szybsze niż otwarte nouveau) z otwartymi AMD i do tego odpowiednio skonfigurować xorg aby odpowiednio zadziałały wszystkie monitory. Który kernel masz w systemie?

Przydatne PPA
sudo add-apt-repository ppa:graphics-drivers/ppa
https://launchpad.net/~oibaf/+archive/ubuntu/graphics-drivers
  • Odpowiedz
@HamRadioOp: Nie ma sensu bo ten temat jest według mnie skazany od początku na porażkę. Ale jak jak spróbujesz i wywali się system to będzie okazja do zmiany systemu dla takiej konfiguracji sprzętowej. Ja bym tylko z ciekawości sprawdził mając pod ręką przykładowe configi xorga i po krótkim teście już bym wiedział czy ta zabawa ma jakikolwiek sens
  • Odpowiedz