Wpis z mikrobloga

Taka sytuacja - ostrzeżenie sprzed kilkunastu minut - podchodzę do przejścia dla pieszych, z góry jedzie dziewczyna Fordem, zwalnia i zatrzymuje się, więc robię krok na jezdnię ale widzę, że za nią jedzie duży Jeep który nie ma bata - nie wyhamuje. Wracam na chodnik, a Jeep zgodnie z oczekiwaniem wjeżdża w dupę Forda i przepycha go przez pasy. Jasne - nawet gdybym szedł dalej pewnie bym zdążył odskoczyć ale gdyby na pasach był ktoś starszy mogłoby się fatalnie skończyć. Więc wniosek - trzeba patrzeć nie tylko czy pierwszy samochód się zatrzyma żeby nas puścić ale też czy za nim nikt się nie zagapi! A jak jeżdżę autem to widzę, że 90% pieszych nawet się nie upewnia czy pierwsze auto przed pasami się zatrzyma :/
#wypadek #polskiedrogi #samochody #piesi #bezpieczenstwo
  • 57
via Wykop Mobilny (Android)
  • 289
@Lucass3d: kiedyś, jako dziecko wracając wieczorem ze szkoły muzycznej miałem przejść przez pasy. Czekałem grzecznie no i zgodnie z moimi oczekiwaniami pierwszy samochód stanął. Ruszyłem do przodu i wtedy usłyszałem trzask, a przed chwilą stojący samochód ruszył prosto na mnie. Pamiętam z tej chwili tylko tyle, że pani, która za mną stała chwyciła mnie za pasek od futerału, gdzie trzymałem gitarę i tym samym uratowała mi dupę. Minęło z 10, może
@Lucass3d: no u nas na tym śmiesznym podkarpaciu jest sobie taka droga krajowa o numerze 94
leci od granicy z Ukrainą w Korczowej i kończy się na granicy z Niemcami w Zgorzelcu, ale skupmy się na kawałku idącym od Rzeszowa na wschód, czyli tam gdzie musi być cywilizacja
na dwupasmowej drodze z ograniczeniem prędkości do 70 km/h gdzie w godzinach szczytu ruch jest taki że trzeba mieć oczy dookoła głowy żeby
w ten oto prosty sposób wyjaśniłeś dlaczego pieszy nie powinien mieć pierwszeństwa przed przejściem dla pieszych


@Pangia: tylko w tej historii ziomeczek już zrobił krok na jezdnię, był na przejściu a nie przed nim. mało tego 1 auto zwalniało i się zatrzymało. to nie wiem co jeszcze potrzeba żeby w okolicy przejścia dla pieszych nie staranować stojącego auta
@Pangia: hipotetyczną dla wykopkowych ekspertów. Jeśli infrastruktura na to pozwala to można zapobiec takim zdarzeniom ale jeśli jest skopana to tak czy siak będzie dochodziło do potrąceń i innych.
@innominate: no było tam już parę potrąceń na przestrzeni lat a ruch jest taki że nawet ja jako raczej doświadczony kierowca zawsze jeżdżę tam z lekką nutką niepokoju że coś ktoś zaraz #!$%@? bo drogowych januszy i amatorów nie brakuje
za to niedaleko od centrum miasta jest sobie przejście dla pieszych
droga też dwupasmowa, ale z ograniczeniem do 50 km/h, i w dodatku dwujezdniowa
nieco dalej jest stacja paliw na której
@Lucass3d: kilka dni temu słyszałem w radiu kampanię w której dzieci, powtarzam dzieci mówiły że to wina pana w samochodzie jeżeli kogoś przejedzie na przejściu bo to pieszy ma pierwszeństwo. Niby wszystko się zgadza ale jak #!$%@? dziecko będzie miało z tyłu głowy zakodowane ze ma pierwszeństwo i #!$%@? to się pozabijają jak kaczki na tych przejściach. Ten co to wymyślił powinien pójść siedzieć
@TymRazemNieBedeBordo: przecież i tak bez nagrania nie masz szans udowodnić że pieszy ci wtargnął na jezdnię bo każdy z automatu uważa że jechałeś za szybko, gadałeś przez telefon, waliłeś konia albo drapałeś się po dupie w nieodpowiednim momencie
trochę jak z oskarżeniem o gwałt – nikt tego nie sprawdza, a jak się okaże, że jednak racja jest po twojej stronie, to nawet głupiego „przepraszam” nie usłyszysz
@iredbox: Dokładnie tak, kierowca ma obowiązek dbać o bezpieczeństwo pieszych ale do licha piesi też musza o siebie zadbać bo z kierowcami różnie bywa. Jak się ludziom zakoduje, że bezpieczeństwo na pasach zależy tylko od kierowców to będzie jeszcze więcej wypadków. A przecież kierowca ponosi konsekwencje prawne takiego wypadku, a pieszy konsekwencje zdrowotne...