Wpis z mikrobloga

Miarasy potrzebuję porady. #budowadomu w toku i nadszedł czas nad wyborem źródła ciepła. Do tej pory byłem nastawiony na kocioł na pellet, ale ostatnio zaczynam czytać o pompach ciepła powietrze-woda. Generalnie wszystko fajnie wygląda w teorii (sprawność i koszta ogrzewania) ale jak się ma w praktyce, ktoś grzeje taką pompą i może poratować cennymi radami co bym nie wszedł w jakieś dziadostwo i nie żałował wydania 30 tyś do końca życia? dom 127 m2 użytkowej. po podłogach łącznie ogrzewane będzie około 230m2. Wskaźnik EP budynku 37,9 kWh/m2 rok.

#budownictwo #ogrzewanie #dom
  • 17
@KingSromUm: co do wyboru modelu pompy nie pomogę, ale wybierz pompę albo gaz. Jak lubisz klimacik to jeszcze mały kominek. Absolutnie nie pchaj się w pellet. Jak dobrze ocieplisz dom to w okresach przejściowych wrzucisz dwa drewienka do kominka i będziesz miał 24h ciepło, potem gaz na podłogówce i nic więcej nie trzeba.
@ZjadamChmury na wykopie kogoś tu ma taką pompę LG tylko chyba 7 kw i podaje miesięczne koszty. Przeszukaj wykopowe tagi budowlane. Identyczną pompe LG 9kw widziałem w jednym z dzienników budowy na muratorze. Koszt sezonu grzewczego ok 1000zł przy grzaniu głównie w drugiej taryfie (dom niecałe 120m dobrze zaizolowany). Jak myslisz o pompie powietrze woda to poczytaj jeszcze o wadach i zaletach rozwiązań typu monoblock i split

@KingSromUm
@KingSromUm: ooo, to mój konik!
Wiec, tak...zaraz stuknie mi rok jak grzeję dom PC. Powierzchnia domu to 100mkw, dobrze ocieplony. W sumie to nie będę się wiele rozpisywał, zapraszam na tag #pompacieplakwh
Ogólnie to jestem mega zadowolony. Żadnej obsługi, żadnego paliwa, nic. Nie wiesz, że coś takiego masz. Budzisz się - ciepło, wracasz z pracy - ciepło, wracasz z urlopu - ciepło... Gdybym drugi raz się budował na pewno bym wybrał
@gozergozer: Ja kupiłem pompę bo zima była już za rogiem a gazownia po roku czasu nawet nie zaczęła kreślić projektu przyłącza. Wybrałem PC bo miałem już instalację wodną w posadzce i było to najłatwiejsze do podłączenia w tą instalację.
Wkurzam się bo lekko słychać pracujący kompresor czy pompę obiegową w domu (szczególnie nocą). Najbardziej wkurzające jest jednak jak przy niskich temperaturach na zewnątrz co jakiś czas pompa wchodzi w tryb odmrażania
@gozergozer: No i koszt PC to nie tylko sama jednostka. Masz całą instalację hydrauliczną, miejsce w domu i na zewnątrz na jednostki, zbiornik na CWU musi być duży np 300L bo PC najsprawniej działa jak może sobie tą wodę powoli ogrzewać do docelowej temperatury.
@mlesz: dzięki za info, właśnie liczyłem, że podłogówka i PC wyjdzie mi około 50 000 więc za te pieniądze zrobię kable i folię z PV na dachu. Tylko boję się, że ogrzanie domu i CWU pochłonie mi dużo więcej prądu niż dam radę wyprodukować (planuję około 9,9 kWp).