Wpis z mikrobloga

Hej koledzy :)
Chciałbym dowiedzieć się czy na broń gazową na pociski p.a.k np. pieprzowe potrzebuję pozwolenia? Jeżeli tak to czy takiego samego jak na zwykłą broń palną krótka? I jeżeli jest wymagane to czy dodatkowo aby nosić ją przy sobie potrzebuję dodatkowego pozwolenia na jej noszenie poza sejfem tak jak w przypadku zwykłej broni?
Pozdrawiam

#bron
  • 15
@Wierzbek: Tak, potrzebujesz pozwolenia.
W Polsce taka broń jest traktowana jak każda inna broń palna.
Pozwolenie na broń do celów ochrony osobistej automatycznie pozwala na noszenie tej broni przy sobie. Nie są potrzebne żadne dodatkowe papiery.

Masz jeszcze drugą możliwość: pozwolenie kolekcjonerskie ale w takim przypadku nie możesz nosić broni w stanie załadowanym.
@Wierzbek: Tak bo w przypadku ochrony osobistej wciąż działa uznaniowość. Możesz spełniać wszystkie wymagania a na końcu i tak usłyszysz, że nie potrzebujesz tej broni. Mało tego; takie pozwolenie może być w każdej chwili cofnięte, gdy ktoś "na górze" stwierdzi, że już Ci nie jest potrzebne.

Pozwolenia sportowe i kolekcjonerskie nie mają tej wady ale ich uzyskanie zajmuje trochę więcej czasu.
czy wszelkiej maści mundurowi mają to jakoś ułatwione?


@Wierzbek: nie

musisz po prostu udowodnić, że ktoś chce ciebie #!$%@?ć (i już próbował), lub należysz do grupy wysokiego ryzyka, która jest potencjalnym celem niebezpiecznych przestępców... z tym, że to musisz przekonać komendanta wojewódzkiego, a on może to inaczej widzieć..
czy pozwolenie do noszenia w celu ochrony osobistej jest dużo cięższa do zdobycia niż kolekcjonerska?


@Wierzbek: Tak. Musisz wykazać "stałe realne i ponadprzeciętne zagrożenie życia, zdrowia lub mienia".
Najłatwiej to wykazać jak jesteś już trup.
W praktyce dostaniesz jeśli jesteś na przykład właścicielem kantoru.
Rocznie wydaje się trzy do pięciu takich pozwoleń na cały kraj.
Łatwiej wygrać w totka.
@neutronius: hmmm już chyba lepiej nosić taką gazowe z Czech czy Słowacji i liczyć że nikt Ci nie zajrzy pod pachę do kabury xD. Mam 27 lat i nikt nigdy mnie nie przeszukiwał, ale z drugiej strony i nie napadł :D czy jak ktoś mnie złapie z taką bronią to konsekwencję są jak bym miał Glocka na ostrą?
bronią to konsekwencję są jak bym miał Glocka na ostrą?


@Wierzbek: Nie znam się na gazówkach.
Ustawa określa terminy "miotacz gazu" i "ręczny miotacz gazu".
To pierwsze na pozwolenie.
W/g ustawy broń gazowa = broń palna. Do 8 lat za posiadanie.
Z zakupami za południową granicą to radziłbym uważać.
Słyszałem, że potrafą sprzedać a potem podkablować.
@Wierzbek: Generalnie odradzam kombinowania.
Jak gaz to w puszce/sprayu.
Jak pistolet to na pozwolenie sportowe albo kolekcjonerskie.
Jak wyjmiesz klamkę to może się okazać, że druga strona też ma ale prawdziwą.
@Wierzbek: Wg. prawa można posiadać bo ma przewężenie lufy, a raczej części ją zastępującej do 6mm i strzelać tylko amunicją hukową, bez gazu. Wg. naszej milicji... przepraszam policji 2x nie. W praktyce wszystko zależy od biegłych w procesie sądowym bo bez niego się nie obejdzie, gdy tylko wyżej wspomniana instytucja dowie się o tym, że posiadasz taką zabawkę, bo bronią to tego nazwać się nie da.