Wpis z mikrobloga

Czy ma ktoś z Was ma wiedzę na temat tego jakie są prawne różnice nieruchomości (bliźniak, szeregowka od dewelopera), która w księdze wieczystej ma wpisana CZĘŚĆ działki całej inwestycji (czyli udział w całej działce inwestycji deweloperskiej) w stosunku do kupna szeregowki/bliźniaka z wydzielonym gruntem/działka i wpisana jego częścią do księgi wieczystej (dokładnie tej części, na której stoi)? Co jest lepsze z punktu widzenia kupującego? Gdzieś o tym poczytam? Nie bardzo mogę znaleźć opis takich różnic w internecie.

#prawo #nieruchomosci #pytanie
  • 4
@Lysy_z_Oporowa: Jeśli masz współwłasność działki to wszystko co na niej stoi też jest współwłasnością. W przypadku „szeregowek” wielolokalowych ma to jakiś sens jak są lokale na różnych kondygnacjach ale jeśli mówimy o „bliźniaku” to taki budynek jest tzw. domem jednorodzinnym wielolokalowym jeśli stoi na wspólnej działce czyli taką mini wspólnotą mieszkaniową - nie są to dwie odrębne nieruchomosci. Z punktu widzenia kupującego lepiej mieć działkę na własność, w przeciwnym razie warto
@kyloe a czy może być odrębna księga na lokal w zabudowie dwurodiznnej typu Bliźniak, ale z działka będąca udziałem w całości inwestycji (składającej się np. Z 50 takich bliźniaków, czyli mam 1/100 całego gruntu o powierzchni np. 10ha?). Mam dwie oferty, praktycznie identyczne, ale jedna z własnością gruntu wydzielonego, druga z udziałem... Dużo bardziej terminowo pasuje mi ta z udziałem, bo jest później, ale jakoś się tego boję... I nie wiem czy