Wpis z mikrobloga

@Jarek_P: Dobrze kombinujesz, ale to nie to. Dodam tylko, że w robotyce jest duży problem z wykryciem kontaktu z podłożem. I ta dziurka w górnej części ma tu kluczową rolę. Tak, elektronika też wchodzi w grę.
  • Odpowiedz
@mathmed: no dobra, mamy kończynę (jej przegub), która, gdy napotka na opór, element sprężysty się poddaje, dziurka przestaje być przelotowa, transoptor wykrywa brak przelotu, mamy sygnał do CPU: "KONTAKT"
  • Odpowiedz
@mathmed: tylko na dzieńdobry widzę tu problem z bezwładnością - tak wykonany element może reagować nie tylko na rzeczywisty kontakt z przeszkodą (podłożem), ale również i przy samym starcie ruchu, na skutek bezwładu.
  • Odpowiedz
@mapache: @Jarek_P: @icanthelpthat: Plusem jest, że przy odpowiedniej podatności do masy robota może wykrywać nie tylko kontakt z podłożem, ale też masę jaka spoczywa na kończynie. Przy tym kształcie działa nie tylko w jednej osi, ale w ponad 250* niezależnie od pozycji punktu końcowego względem przeszkody. Jest też metodą bezdotykową i w związku nie ulega degradacji jak przycisk.
Boczne elementy przenoszą duże naprężenia, a sprężyna w
  • Odpowiedz
@mapache: Trudniej by było zrobić szeroki zakres kątów działania i mechaniczny przycisk po czasie może się łatwiej uszkodzić. Dlatego np w odkurzaczach robotycznych nawet czujnik kolizji jest optyczny.
  • Odpowiedz
@mathmed: Wszystko fajnie. Tylko ty oczywiście wiesz, że w pojęciu dokumentacji technicznej i rysunku technicznego z tego twojego modelu niewiele można odczytać?
  • Odpowiedz
@MMARS: Nie znam się na tym za bardzo. Czy mógłbyś doprecyzować to pytanie albo wkleić linka z prostym wytłumaczeniem tematu dla początkującego w modelowaniu 3D?
  • Odpowiedz
@To_ja_moze_pozamiatam: Z pewnością można to policzyć, ale ja niestety robię to na oko. Nie jestem pewien, czy dla elementów z drukarki 3D da się to zrobić wiele lepiej. Trzebaby wziąć pod uwagę nie tylko właściwości materiału z jakiego się drukuje, ale też ustawienia slicera oraz geometrię w osi XYZ, bo druk jest anizotropowy.
  • Odpowiedz