Wpis z mikrobloga

#100smiesznychwiosek

Sezon 3

Dzień 90/100

Ostatnia dziesiątka! Jak to szybko zleciało ( _)

Dziś na tapecie temat wilków. Jako że wilki są bardzo częstym przyrostkiem stosowanym w nazewnictwie polskich wsi, wybrałem z nich cztery, moim zdaniem, najzabawniejsze.

Oszczywilk – wieś w Polsce położona w województwie lubelskim, w powiecie ryckim, w gminie Ryki

Oszczywilk w wieku XIX stanowił wieś włościańską w powiecie garwolińskim, gminie i parafii Ryki. W roku 1886 wieś posiadała 36 domów, 49 osad oraz 281 mieszkańców gospodarujących na gruncie 591 mórg. Według spisu miast, wsi i osad Królestwa Polskiego z 1827 roku było tu 40 domów, 260 mieszkańców. Wieś ta wchodziła w skład dóbr Brusów.

Z registru poborowego z 1664 roku pochodzi wiadomość o wsi Ossiwilk w starostwie stężyckim, była to wieś królewska, mająca wówczas 48 poddanych (Akta grodzkie stężyckie, 22–207). Według registru podymnego z 1661 r. było tu domów włościańskich 6, podymnego płacono 3 floreny. Wieś ta należała w 1665 r. do starostwa Ryki i w tym roku na konsystujące (stacjonujące) w tej wsi i wsiach Ogonów, Janiszcze, Grabów i Chrosze sześć koni z chorągwi Rokitnickiego, rotmistrza Jego Królewskiej Mości, „złożono stacji łanowej z trzech ćwierci łanu, tak gotówką, jak i w produktach, 406 florenów i 20 i pół grosza”. We wsi tej miał w 1669 roku część zwaną Osczywilk alias Wólka Brzezińska Dominik Kochanowski. W 1670 r. w regestrze podatkowym odnotowano tu 6 zagród(Akta grodzkie stężyckie, 23–549).

Fota z Wikipedii.

Wilczogęby – wieś w Polsce położona w województwie mazowieckim, w powiecie węgrowskim, w gminie Sadowne

Wieś ta leży nad samym Bugiem sąsiadując z wielkim i malowniczym kompleksem łąk nadrzecznych i ze starorzeczami.
We wsi przepompownia odprowadzająca pod wałem przeciwpowodziowym nadmiar wód z okolicy do Bugu.
Prywatna wieś duchowna Wilcze Gęby położona była w drugiej połowie XVI wieku w powiecie kamienieckim ziemi nurskiej województwa mazowieckiego, dobra wspólne kapituły kolegiackiej Św. Jana Chrzciciela w Warszawie.

Pierwsza wzmianka o Wilczogębach pochodzi z 1504.
Okoliczne dobra ziemskie należały do kolegiaty św. Jana w Warszawie.
Wilczogęby należały początkowo do parafii w Broku, ale w 1524 wieś została przypisana do nowego kościoła parafialnego w Sadownem.
Około 1680 duchowni kolegiaty św. Jana w Warszawie sprowadzili tu osadników z Kurpiowszczyzny.
Po trzecim rozbiorze Polski, w latach 1795-1809, Wilczogęby znalazły się pod zaborem austriackim, a austriacka straż graniczna miała tu swój posterunek.
W nocy z 16 na 17 kwietnia 1944 aliancki samolot Halifax BB-338 dokonał zrzutu broni w pobliżu wsi. Przesyłkę przejęła miejscowa placówka AK.
6 czerwca 2004 wieś obchodziła 500-lecie swego istnienia, liczyła wtedy 141 mieszkańców.

Wilkołaz Pierwszy – wieś w Polsce położona w województwie lubelskim, w powiecie kraśnickim, w gminie Wilkołaz

Historycznie Wilkołaz Pierwszy położony jest w Małopolsce (początkowo w ziemi sandomierskiej, a następnie w ziemi lubelskiej).

Pierwsze informacje o Wilkołazie pochodzą z XIV w. Był wtedy wsią królewską, która od 1325 roku została parafią. Dobra wilkołaskie kolejno znajdowały się w rękach: Gorajskich, Łęczyńskich, książąt Olelkowiczów-Słuckich i Zamoyskich. Blisko 11 lat ( w latach 1832- 1843)[2] wikariuszem parafii w Wilkołazie był ks.Piotr Ściegienny, organizator i przywódca Związku Chłopskiego.

Miejscowość jest siedzibą gminy Wilkołaz.

Wilkowuje – wieś w Polsce położona w województwie mazowieckim, w powiecie płońskim, w gminie Czerwińsk nad Wisłą

Według Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań z 2011 roku liczba ludności we wsi Wilkowuje to 149 z czego 47,7% mieszkańców stanowią kobiety, a 52,3% ludności to mężczyźni. Miejscowość zamieszkuje 1,9% mieszkańców gminy.

#ciekawostki #mazowieckie #lubelskie
MechanicznyTurek - #100smiesznychwiosek 

Sezon 3

Dzień 90/100

Ostatnia dzies...

źródło: comment_UstJe6HPQHkcVka6UexOSdmM4eqopmBY.jpg

Pobierz
  • 15
@kijanka23: chyba nie, nie zostało mi dużo ciekawych wiosek, do sporej części z nich nie mam tablic, a poza tym już trochę jestem zmęczony tymi wpisami, jakby nie było robię je bez przerwy prawie rok, a teraz mi się zapowiada że będę miał mniej wolnego czasu. Może kiedyś, w przyszłości, ale raczej się nastawiam na robienie podsumowania sezonów. ( ͡° ʖ̯ ͡°)