Wpis z mikrobloga

Wentylator łazienkowy z higrometrem Dospel Polo 150 WCH. Elektronika pic rel prosta jak but:

TEORETYCZNIE umożliwia ustawienie czułości na wilgoć w zakresie 40-80%
W praktyce - nie wiem jak to ustawić, by to działało:
W pomieszczeniu wilgotność "normalna" zmierzona zwykłym higrometrem na 45%. Wentylator jest zatrzymany. OK
Puszczam prysznic, wieszam mokre ręczniki, robi się wilgotnie aż lustra zaparowane, zwykły higrometr rośnie do 65-70%

Potencjometrem reguluję czułość wilgotności na plus - do pewnego momentu nic się nie dzieje, w pewnym momencie się załącza wentylator. Powiedzmy że jest to "wilgotność załączenia". Jeśli tak zostawię - wentylator będzie pracował bez przerwy nonstop, nawet gdy wilgotność na normalnym higrometrze spada już do 40%. Wyłączy go tylko odłączenie zasilania.
Sprawdziłem czy to nie zwłoka czasowa - po 2 dniach pracy nonstop to byłaby chyba zbyt długa zwłoka ;)
Ok, stwierdzam, że widocznie zbyt mocno ustawiłem czułość, i ustawiam tyćkę niżej, dosłownie o dotknięcie śrubokręta - #!$%@? nie załącza się wcale, nawet gdy dochodzi do zaparowania sauna biało mgła i chmury...

Myślałem ze mam spieprzony ten wentylator, wymieniłem na gwarancji - drugi zachowuje się 100% identycznie, nawet w takiej samej pozycji potencjometru łapie. Tak jakby w ogóle nie mierzyło to wilgotności...
(równocześnie działanie ze zwłoką czasową wyzwalaną "na przycisk" podłączony pod konektor T - jest super)

Ktoś ma jakieś doświadczenie jak to ustawić, z super wyrobami naszej super rodzimej firmy Dospel?

#budujzwykopem #elektryka #wentylacja #dospel #wilgotnosc #lazienka
hrumque - Wentylator łazienkowy z higrometrem Dospel Polo 150 WCH. Elektronika pic re...

źródło: comment_n6HnOpszw6WjLiRUWqrEjb5lkUc7RuDO.jpg

Pobierz
  • 10
@hrumque: Na moje masz tam dwa prki jeden od wilgotności drugi od zwłoki czasowej. Może inaczej trzeba zasilanie podłączyć. Pod inne styki. Masz do tego jakiś datasheet albo przynajmniej nazwę modułu?
u mnie też higro nie działa, ale za to działa na światło :)

też miałem coś takiego ale nie udało mi się, ustawiłem na najdłuższy czas działania po zgaszeniu światła


@Szymon_SRT_WWA:
@darek-jg:
ale te z czujnikiem na światło mają inne oznaczenie, (PIR?) nie wiem nawet czy są higro+światło na raz dostępne?

@AdamES: Oczywiście że sa dwa, jeden ten co kręcę - jest od czułości na wilgotność, drugi od czasu
@hrumque: nie z czujnikiem światła ale z możliwością podłączenia że włączenie światła uruchamia wentylator ale nie gaśnie on zaraz po wyłączeniu tylko można ustawić czas zwłoki
nie z czujnikiem światła ale z możliwością podłączenia że włączenie światła uruchamia wentylator ale nie gaśnie on zaraz po wyłączeniu tylko można ustawić czas zwłoki

@darek-jg: aa to tak, można "światło" podłączyć do styku T, i faktycznie tak to będzie działało. Ja mam na osobnym przycisku to załączanie i to dobrze działa. Szkoda tylko, że higro - wcale...
@hrumque: nie masz tam czasem spalonego rezystora po prawej?


@Armo11: nie, to po prostu grafika z internetu, nie mojej elektroniki. Nie chciało mi się wydłubywać kolejny raz pokrywki, by pokazać o którą wersję mi chodzi ;)