Wpis z mikrobloga

#elektryka #dom

Mam pytanie dotyczące doboru bezpieczników w domu. W mieszkaniu mam bezpieczniki B16A na wszystkich liniach gniazdkowych.

Ostatnio jak mój różowy robił pranie, zmywanie i pieczenie(zmywarka i piekarnik jest na jednym bezp. pralka oddzielnie ). Wyrzucił mi bezpieczniki ale nie na bezpiecziku w domu lecz na zazewnatrz (na pobieraniu... nie znam fachowego słownictwa).

Sprawdziłem jaki jest bezpiecznik w skrzynce "na zewnątrz" i troche się zdziwiłem ponieważ też 16A.

Czy nie ma jakichś przepisów które mówią że bezpiecznik "na pobieraniu" powinien być większy niż największy w domu?
  • 33
@Smog_Warszawski: nie wiem czy jest to jakoś prawnie zapisane, ale jest takie pojęcie jak selektywność zabezpieczeń, czyli jak np będzie uszkodzenie obwodu w instalacji to zadziała zabezpieczenie najbliżej uszkodzenia, a nie gdzieś w stacji 5km dalej. W Twoim przypadku powinno być to samo, i zabezpieczenie na zasilaniu do mieszkania powinien być stopień więcej niż zabezpieczenie w domu
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Smog_Warszawski: wybilo Ci zapewne zabezpieczenie przed licznikiem. To jakie jest zabezpieczenie przed licznikiem jest uzależnione od tego jaka moc masz zamówiona od dostawcy energii. To, że wybilo na zasilaniu nie jest w ogóle dziwne. Moc, a co za tym idzie prąd się sumuje i jeśli się przekroczy wartość zabezpieczenia - ono zadziała. To tak w telegraficznym i prostym opisie.
@Smog_Warszawski: nie. Jest odwrotnie. Z reguły zabezpieczenie przedlicznikowe jest pod moc przyłącza i instalacja w mieszkaniu powinna być zaprojektowana tak, żeby zachować selektywność. Tak przynajmniej utrzymują zakłady energetyczne, czy jak się teraz nazywają.
@Smog_Warszawski: z tego co zrozumiałem, to jest to zabezpieczenie przedlicznikowe, nie wiem czy sam możesz to wymienić, musiał by jakiś praktykujący monter wypowiedzieć.

Jest tu jeszcze kwestia przewodu, jego przekroju, bo nieraz dzieje się tak, że projektanci zabezpieczają przewód, a nie obwód.
Czyli np jak robią oddzielny obwód na jakąś rzecz która pobiera 1000W, a dają do gniazdka przewód YDY2.5mm2 to dają zabezpieczenie B16 a nie B6 lub B10 (które by
@dawid121213: średnica przewodu to 2,5mm pod tynkiem.
Nie jestem elektrykem ale inż. i sam się nad tym zastanawiałem.
Czy nie jest tak, że bezpieczniki na pojedynczych liniach/obwodach/bezpiecznikach wytrzymują pobór a wyrzuca na rozdzielni jak dochodzi coś mocnego z innego obwodu to nie jest winą tego gada na rozdzini?
@Smog_Warszawski: Widzisz, czyli nie możesz dać na zewnątrz większego zabezpieczenia.

Sytuacja u Ciebie wygląda w skrócie jak na rysunku. Zabezpieczenie w mieszkaniu nie wywala, bo zwyczajnie nie musi, płynie przez nie prąd mniejszy od prądu zadziałania.
Jednak na przewodzie który idzie do mieszkania od licznika idzie suma wszystkich prądów które są w mieszkaniu na wszystkich zabezpieczeniach. I prąd ten jest zwyczajnie większy niż prąd zadziałania zabezpieczenia przedlicznikowego.
dawid121213 - @Smog_Warszawski: Widzisz, czyli nie możesz dać na zewnątrz większego z...

źródło: comment_qNi1bMM1lpGUKLFwyqsvs3K4DMSNl9Kx.jpg

Pobierz
@Smog_Warszawski chodzi o przewód między licznikiem i rozdzielnica domowa.

Pewnie możesz zwiększyć moc (czyli zabezp przed licznikiem) - trzeba złożyć wniosek do zakładu energetycznego, wezwać elektryka który oceni czy można, zapłacić zakladowi i zmienią zabezpieczenie. Zwykle przed licznikiem najlepiej robić 25A