Wpis z mikrobloga

@ka-rabin: To, co napisałem. Nie wspominam mentalności (swoją drogą odległej od zachodniej) ale wręcz podstawie finansowej - mediana zarobków jest w ich stolicy mniejsza niż u nas, a przecież nawet nam daleko do Zachodu.
  • Odpowiedz
@yosemitesam: Nie nam pod ręką, a jestem w pracy. Niemniej sam (choć delikatnie) potwierdzasz, co piszę. Skoro nam daleko do miast zachodnich, to im po prostu dalej. ¯\_(ツ)_/¯
A przeciez jest jeszcze prowincja.
  • Odpowiedz
W Moskwie:

- Mam świetną pracę, dobrze zarabiam, nie mogę narzekać.

100 kilometrów od Moskwy:

- Nie mogę narzekać...


@yosemitesam: Mam świetną pracę w Moskwie. Po zapłaceniu czynszu zostaje mi na ponad 10 dni życia ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@ka-rabin: Nie bądź śmieszny. W Rosji właściwie nie ma opozycji, nie ma wolności. No i - jak się okazuje - pieniędzy.
Te trzy elementy definiują zachodnią demokrację, europejskość.
  • Odpowiedz
moskwa jest dużo bardziej zachodnia niż warszawa, i mentalnie i materialnie


@ka-rabin: Oprócz mniejszych zarobków mają znacznie wyższe koszty życia. W dodatku oficjalne dane nie biorą pod uwagę kosztów ukrytych, bakszysz tu, bakszysz tam i wszystko jest dużo droższe.
  • Odpowiedz
@djtartini1: wyższe koszty idą w parze z wyższym poziomem życia. żaden biznesmen, czy sportowiec nie chciałby mieszkać w jakieś warszawie czy łodzi. natomiast moskwa czy petersburg to pożądany kierunek wśród ludzi z wyższych sfer.
  • Odpowiedz
wyższe koszty idą w parze z wyższym poziomem życia


@ka-rabin: No nie bardzo właśnie. Wyższe koszty są spodowane większymi kosztami transportu i utrzymania infrastruktury i olbrzymią korupcją. Sportowcy i biznesmeni chcą mieszkać w Moskwie tylko jeśli mają kilkukrotnie większe zarobki niż w Wawie, czy ogólnie jakimkolwiek większym mieście w Europie. Muszą tyle oferować, bo inaczej nikt by nie przyjechał. Duża przestępczość, korupcja, infrastruktura, nierówności społeczne, słaba służba zdrowia, słaba obsługa
  • Odpowiedz
Duża przestępczość, korupcja, infrastruktura, nierówności społeczne, słaba służba zdrowia, słaba obsługa ogólnie.


@djtartini1: no przecież właśnie opisałeś warszawę. Co jest nie tak z infrastrukturą moskwy? Widziałeś jakie tam jest metro a jakie w warszawie?
  • Odpowiedz
@ka-rabin: Metro jest piękne, ale Moskwa to nie tylko metro i centrum. Wyjedzie się trochę poza centrum i drogi masakra, sposób remontów, organizacji ruchu dramat. Nawet kanalizacja jest w okropnym stanie. Pewnie, że można powiedzieć, że Wawa, Praga, Budapeszt mają podobne problemy ale X10 mniejsze.
  • Odpowiedz