Wpis z mikrobloga

#android #programowanie #pytanie
@niebezpiecznik-pl

Szanowni,
dziś w nocy doświadczyłem czegoś, co sam w zasłyszanej historii przyjąłbym za głupi kawał, albo ściemę, historię z cyklu teorii spisgowych, ale do śmiechu mi nie jest.

Zablokowany, nieużywany telefon ok. 3:30 zaczął sam z siebie odtwarzać:

1) muzykę - tak jakbym słyszał ją odtwarzaną u kogoś, z dźwiękami otoczenia w tle
2) fragmenty czyjejś rozmowy - kilka wyrazów po polsku wypowiadanych przez kobietę na zewnątrz (dosłownie trzy, cztery, ale w szoku ich nie zapamiętałem, nie miały specjalnie sensu), jednak moje skojarzenie po ich usłyszeniu to bardziej serial/film
3) szelesty

Nie były to dźwięki w żaden sposób mi znajome. Co ważne, brzmiały po kilka sekund, krótka cisza i następny - tak jakby ktoś przełączał kanały w telewizji. Muzykę słyszałem chyba różną, głos kobiety dwukrotnie po takim "przełączaniu".

Odtwarzania nie przerwało odblokowanie telefonu, który pokazał normalnie ekran główny, a dźwięki dalej były odtwarzane. To nie wyglądało na żadną aplikację w tle.
Sprawdziłem wtedy podgląd otrzymanych powiadomień. W nich nic co zwróciłoby moją uwagę i sugerowało odtwarzanie. Następnie otworzyłem przegląd ostatnio używanych aplikacji. Brak niepożądanych. Fakt, że miałem ich otwartych bardzo dużo i niektóre mogłyby odtwarzać dźwięk (YouTube, Twitch, Spotify), jednak same z siebie w taki dziwny sposób???

Żadnej z nich nie otworzyłem, telefon przestał dopiero po wyłączeniu internetu. Wtedy na ułamek sekundy na samym środku ekranu pojawił się dwulinijkowy komunikat (takie androidowe okienko na szarym tle), którego nie zdążyłem przeczytać.

Pierwsza myśl to zainfekowanie, zhackowanie telefonu. Wyczyściłem go z pamięci podręcznej etc., sprawdziłem antyvirem - nic. Przejrzałem zainstalowane aplikacje, nic co miałoby mnie zmartwić. Sprawdziłem wykorzystanie danych w telefonie pod kątem aplikacji, wszystko w normie.

Od tej pory telefon zachowuje się normalnie, także po włączeniu internetu.

Wcześniej jego działanie nie wzbudzało żadnych wątpliwości.1,5 miesiąca temu został przywrócony do ustawień fabrycznych, po jednym z rozładowań nie chciał się ponownie uruchomić (zapętlona animacja loga Samsunga).

Co jeszcze mogę zrobić? Czy jest ktoś w jakiś racjonalny sposób to wyjaśnić? Może kiedykolwiek komuś zdarzyło się coś podobnego. Dla mnie to jest sytuacja anormalna, choć wiele lat temu miałem podobną z komputerem, głośnikami przebijało prawdopodobnie CB radio.
  • 4