Wpis z mikrobloga

@KierownikChoroszczy: Nie istnieje Żyd polskiego pochodzenia, tylko Polak pochodzenia żydowskiego dlatego, że Żydem nie można zostać, jeśli pochodzi się z zewnątrz. Precyzując: według prawa izraelskiego Żydem jest osoba, która ma ortodoksyjną żydowską matkę, chociaż prawo do obywatelstwa bez oficjalnego uznania takiej osoby za Żyda ma każda osoba, która ma przynajmniej jednego dziadka, który był ortodoksyjnym Żydem.
  • Odpowiedz
@trzydrzwiowypentaptyk: Nie. W szczególności nie w znaczneniu takim, jak przytoczyłem - oficjalnego prawa w Izraelu. Inna sprawa, że przeróżne instytucje czy ujęcia (np etniczne) niekoniecznie się ze sobą pokrywają. Myślę jednak, że to oficjalne izraelskie jest kluczowe - samookreślenie kolebki ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
No i no i? Co było dalej?

Tu historia się kończy, wyobraź sobie. Ot, ichnia definicja nadal obowiązuje.

Kogo to j---e w ogóle?

@xionze: Mam wrażenie graniczące z pewnością, że ciebie, skoro dupę zawracasz. xddd
  • Odpowiedz
@biliard: Przecież konwerci mają prawo do obywatelstwa i skorzystania z Aliji.
"Any convert to Judaism, irrespective of whether they underwent an Orthodox, Conservative or Reform conversion is eligible to immigrate to Israel under the Law of Return"
"Converts to Judaism (Orthodox, Reform, or Conservative denominations—not secular—though Reform and Conservative conversions must take place outside the state, similar to civil marriages)."
  • Odpowiedz
"In 1970, the right of entry and settlement was extended to people with one Jewish grandparent and a person who is married to a Jew, whether or not he or she is considered Jewish under Orthodox interpretations of Halakha.[2]"
"The 1970 amendment was induced by the debate on "Who is a Jew?". Until then the law did not refer to the question. There are several explanations for the decision to be so
  • Odpowiedz