Wpis z mikrobloga

Muszę zmienić korbę w rowerze trekkingowym na hollowtech. Mam kasetę 8rz i co według Was będzie lepsze. Kupić korbę 3rz i zostawić kasetę. Czy lepiej inwestować w 2 blaty w korbie + zmieniać kasetę, manetki etc? Pytam z czystej ciekawości. Czy jest dużo bardziej komfortowo z 2 blatową korbą? #rower #rowery #szosa
  • 18
@Falcinho: Tak się nie da. Komponenty możesz mieszać w obrębach 6/7/8 przełożeń. Z każdym kolejnym rzędem zaczynają się węższe łańcuchy. Jak coś jest ze sobą niekompatybilne, to będzie hałasować i szybciej się zużywać.
@Adwokat_Boga:
@Falcinho:

Oczywiście że można stosować korbę 9s z napędem 8s. Naprawdę mnóstwo km tak zrobiłem - zauważalnej różnicy IMHO nie ma. Z resztą zębtke 10s teraz używam w napędzie 8s i tak samo - bez różnicy.

Możesz kupić korbę dwurzędowa i zostawić Cały napęd. to czy lewą manetkę trzeba zmieniać to nie wiem. ZTCW uciąg jest ten sam, odlegoscoe między koronkami też są takie same więc chyba mozna od
@Falcinho: Jeżeli wymiana będzie prosta, tzn wywalasz najmniejszy albo największy blat, bo nie używasz, to śmiało. A jak zastępujesz cały zakres, który masz na korbie 3x, to co prawda podwójną zmianę biegu (przejście na większy blat + redukcja na kasecie) będziesz miał teraz w jednym, a nie w dwóch miejscach, ale za to bliżej środka zakresu – w momencie, kiedy między twoimi, powiedzmy, pięcioma najczęściej używanymi przełożeniami zafundujesz sobie zmianę blatu,
Oczywiście że można stosować korbę 9s z napędem 8s. Naprawdę mnóstwo km tak zrobiłem - zauważalnej różnicy IMHO nie ma.


@bibsz: Na jakim łańcuchu? Ile tych kilometrów? Jeździsz w słuchawkach, że nie słyszysz hałasującego na korbie łańcucha 8s?
W tę stronę – korba 9s, kaseta 8s, łańcuch 8s, ma to prawo jako-tako działać, ale spróbuj założyć do kasety 9s łańcuch 8s, to się mocno zdziwisz.
@Adwokat_Boga:
słauchaj mam w domu trzy rowery:

- Jeden (turystyczny) ma zębatki 10s i napęd 8s (łańcuch kmc x8.93).
- drugi miejski ma ten sam łańcuch i korbe STX (czyli całość 8/7s)
- Trzecii MTB ma korbe XT 9s (M752) i naped 8s z łanuchem HG71 (rzadko bardzo go używam aktualnie).
Na działce mam jeszcze coś 7s na ”czarnym LX” i łańcuchu HG51 (ZTCP)

Bez różnicy. Nic nie hasłuje.

@Falcinho:
koleś pisze głupoty wyczytane w internetach


@bibsz: Mam rower po bułki oryginalnie 3x9, do którego wrzuciłem kasetę 8s, bo miała fajne stopniowanie i była tania i hałasuje to strasznie, a jeśli hałasuje, to znaczy, że szybciej się też zużywa. Robię nim na tyle małe przebiegi (< 100 km na sezon), że nie chce mi się z tym bawić, ale więcej niekompatybilnej części do roweru nie założę. Ty rób jak chcesz, natomiast