Wpis z mikrobloga

Pewnie nie jeden z was ma zarejestrowaną działaność poza swoim miejscem zamieszkania (np. dom rodzinny).

Pisaliście jakieś oświadczenia, że w miejscu prowadzenia działalności jesteście np raz w miesiącu, czy jak to macie rozwiązane? Chodzi o pierwszą kontrole urzędu skarbowego. Mogę nie być na miejscu w tym czasie i szukam jakiegoś podkładu.

#wlasnafirma #dzialalnoscgospodarcza #programista15k
  • 5
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@Iskaryota: obecnie dzwonią i umawiają się spotkanie przy rejestracji do VAT, ale nie musisz być osobiście, możesz kogoś wysłać . Ważne żeby mogli potwierdzić że działałalnosc nie jest na jakiegoś słupa.
@zibizz1: dzięki. Jestem przed założeniem dg i trochę się cykam, bo firmę rejestruje na dom rodziców, a pracować będę w wynajętym mieszkaniu i nie wiem jak to załatwić, by na pewno było dobrze. Jakieś pseudo miejsce pracy musze mieć tam na miejscu?
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@Iskaryota:
1. Musisz mieć zgodę na prowadzenie DG jeśli nie jesteś właścicielem. Jeśli ktoś się przyczepi to masz 7 dni na dostarczenie np umowy użyczenia.
2. Jeśli będziesz miał do tego wydzielony pokój to właściciel musi płacić za tą powierzchnię dużo większy podatek od nieruchomości, możesz wtedy wrzucać w koszty takie rzeczy jak odkurzacz do sprzątania tego pomieszczenia czy płyn do okien itp

Ad 2. Wydaje mi się że lepiej jednak
@Iskaryota: możesz też zaznaczyć że nie masz stałego miejsca wykonywania działalności podajesz wtedy adres do doręczeń. Adres ten to po prostu adres do korespondencji. Jak miałem kontrolę by wpisać mnie do rejestru VAT to zostałem poproszony by stawić się w urzędzie.
@zibizz1: sytuacja jest o tyle skompliwana, że w tym domu jest prowadzona dzialalnosc i mój ojciec chce wydzielić mi część swojego biura. Nie wiem czy ogarnia jakieś ewentualne komplikacje z tym związane. Hipotetycznie może mi widzielic nawet 2m^2 z tego biura. Tak czy inaczej zapewne za tę część płaci już większy podatek. Nie wiem czy lepiej czy gorzej wydzielić inny pokój w tym domu i zrobić z tego moje własne "biuro".