Wpis z mikrobloga

Mirki prawniki, jak myślicie?
Zgodnie z nowym art. 205(5) par. 5

Jeżeli powód bez usprawiedliwienia nie stawi się na posiedzenie przygotowawcze, sąd umarza postępowanie, rozstrzygając o kosztach jak przy cofnięciu pozwu, chyba że sprzeciwi się temu obecny na tym posiedzeniu pozwany.

Pytanie:
ile dziesięcioleci minie, zanim pierwszy pozwany sprzeciwi się umorzeniu postępowania? ( ͡º ͜ʖ͡º)


#prawo
  • 10
@Ogar_Ogar:
tak btw. trochę jestem w tyle z tymi nowymi zmianami - zwyczajnie za dużo roboty było, by się tym zająć i dopiero dziś do tego przysiadłem. Nawet sobie już komentarz do zmian ściągnąłem ;)
Ale pytanie:

powód może wnieść o jego przeprowadzenie bez swego udziału.

Dobra wnosisz o przeprowadzenie również bez swego udziału:
1. czy możliwe jest warunkowe zastrzeżenie przeprowadzenia bez udziału?
2. czy w przypadku stawiennictwa nie jesteś uważany
@Ogar_Ogar:
Cóż póki co znalazłem tylko:

Nie prowadzi to per se do konkluzji, że wyłączona jest możliwość udziału powoda w posiedzeniu przygotowawczym, jeżeli stawi się on na takie posiedzenie /po złożeniu wniosku o przeprowadzenie bez jego udziału/
@eaxene: na obydwu szkoleniach jakich byłem raczej wszyscy byli zgodni że jak wnosisz by prowadzić pod twoją nieobecność, a jednak będziesz to bierzesz normalny udział w posiedzeniu.

Mnie raczej zastanawia czy np w Warszawie przepisy się w ogóle przyjmą czy będą używane w 10 sprawach rocznie.
na obydwu szkoleniach jakich byłem raczej wszyscy byli zgodni że jak wnosisz by prowadzić pod twoją nieobecność, a jednak będziesz to bierzesz normalny udział w posiedzeniu.


@Ogar_Ogar: no mam niedługo jakieś szkolenie, na które się zapisałem (w końcu punkty same się nie wyrobią (σ ͜ʖσ)), więc pewnie będą o tym też mówić. Z punktu widzenia prawidłowości postępowania się zgadzam, z drugiej strony
ile dziesięcioleci minie, zanim pierwszy pozwany sprzeciwi się umorzeniu postępowania?


@eaxene: @Ogar_Ogar:

Moim zdaniem to się może przydać przy tych wszystkich windykatorach ścigajacych przedawnione długi.
Z ich strony rzadko się ktoś stawia i cyk - umorzenie, zamiast oddalenia powództwa po zarzucie przedawnienia.

I wtedy świadomy pozwany mówi "Liberum veto, chcę prowadzić proces!". No i wtedy mam res iudicatę :)
I wtedy świadomy pozwany mówi "Liberum veto, chcę prowadzić proces!".


@GordonL: ale w takich przypadkach moim zdaniem istnieje przesłanka do wydania wyroku na niejawnym oddalającym powództwo w oparciu o art. 148 (1) KPC.