Wpis z mikrobloga

Jezyk na poziomie A2. Czy puszczanie radia w tym jezyku w tle, by cos lecialo bez zrozumienia [audycje, wywiady, nie piosenki], aby sie "osluchac", naprawde na dluzsza mete bardzo pomaga?
Niby kazdy nauczyl sie jezyka ojczystego zanim nauczyl sie czytac i pisac wiec to mityczne osluchanie musi cos w sobie miec, ale chyba potrzebuje potwierdzenie od kogos komu serio to pomoglo.
#naukajezykow
  • 13
@DryfWiatrowZachodnich
Tak, to pomaga.
Ale nie od razu.
Jeszcze bardziej pomaga oglądanie serialów z «żywymi ludźmi» – obyczajowych. Ale radio też. W każdym razie nie zaszkodzi. Ale tylko taka uwaga, że «język radia» jest bardzo odmienny od «języka obcokrajowca A2». W radiu poruszają się inne tematy niż w mowie obcokrajowca-A2, inne sposoby wyrażania ludzkich myśli, dlatego nie warto oczekiwać że radio «nauczy rozmawiać». Ale da takie... podłoże niby.
@DryfWiatrowZachodnich: Nie bardzo. Tak naprawdę trzeba słuchać aktywnie, czyli skupiać się na tym czego słuchasz, próbować wychwytywać słowa, później fragmenty zdań i całe zdania, nawet jeśli do końca nie wiesz co one znaczą i próbować się domyślać o czym jest mowa, później znaczenia fragmentów i słów.

Takie puszczanie w tle właściwie nic nie daje.
@DryfWiatrowZachodnich: No jeśli faktycznie są momenty skupienia to coś da. Ale warto sobie wyznaczyć jakiś czas pół godziny, godzinę, 2 godziny dziennie, gdzie wiesz, że jesteś całkowicie skupiony i to jest faktycznie czas poświęcony na naukę, a nie na nie wiadomo co.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@r4do5:

Takie puszczanie w tle właściwie nic nie daje.

Właściwie daje «oswojenie się» z językiem. Przy tym taki sposób nauki języka nie zabiera czasu. Bo chodzi właśnie o słuchanie w tle.
@Janusz44: Nawet wspomniane przez ciebie oglądanie serialu to nie jest osłuchiwanie się bez poświęcania uwagi. Owszem serial ogląda się dla przyjemności i nie jest to zadanie ciężkie ale jak chcesz zrozumieć akcję serialu to musisz słuchać i oglądać, jakby faktycznie leciało w tle to nie miałbyś pojęcia co leci i równie dobrze mogłoby nie lecieć.
Aha. No to dobrze. Nie zamierzam sam uczyć norweskiego (chociaż to taki cenny na rynku pracy język), ale gdyby porozpoczynałbym to właśnie zacząłbym od słuchania https://www.nrk.no/ czasami jeszcze lubię pod czas słuchania odwiedzić stronę stacji, albo poszukać w Google informacji na omawiany temat.