Wpis z mikrobloga

#rosliny #roslinydoniczkowe

Jedną z moich ulubionych roślin z mojej (już nieskromnej) kolekcji jest Maranta. Bardzo delikatna roślinka o dziwacznych liściach, ale najlepsze w niej jest to jak intensywnie się rusza. Mam wrażenie, że o każdej porze dnia jest skierowana w inną stronę. Podobno te jej manewry można zauważyć nawet gołym okiem. Mi się nie udało, ale znalazłam przyśpieszone nagranie z tych marantowych wygibasów:
kvoka - #rosliny #roslinydoniczkowe 

Jedną z moich ulubionych roślin z mojej (już ...
  • 18
@kvoka: Akurat tę wcale nie tak łatwo. Jest jedną z najprostszych w utrzymaniu ze wszystkich marantowatych. Moja się rusza cały czas. Na tyle często, że mogę to zaobserwować i usłyszeć. To zjawisko nazywa się nyktynastią. Potrafi robić to nie tylko na noc, ale nawet przed burzą. Inne moje kalatee czy stromanthe też tańcują, ale zdecydowanie mniej ochoczo i bardziej subtelnie.

@Niewiemja: Jak będziesz planował coś do cienia, to wybierz ją!
@kvoka: Wszystkie tak mają, ale tylko po tej tak to widać. Dziwię się sobie, że czasem nie dostaje zawału jak nagle widzę jak coś się rusza i szura. Pamiętam, że za dzieciaka, kiedy siedziałam sama w domu po szkole (2-3 klasa) i coś mi pukało. Potrafiłam 2 godziny z paranoi siedzieć w bezruchu ze strachu, że to duchy, a to była tylko gutacja ( ͡° ʖ̯ ͡°)
@magnes125: Jak to szura? :D O sąsiadujące z nią roślinki czy przez sam ruch swoich liści? Moja cicho się wierci.

Uuuuu, czemu tak uważasz? Moja póki co ma się świetnie, mam nadzieję że tak pozostanie. Jakieś porady co do jej pielęgnacji? ( ͡° ͜ʖ ͡°)
narkotyki narkotyczne


@magnes125: Ale bym sobie takiego grzybienia błękitnego w jakimś wiadrze posadził a nie moge bo będe przestępcą ( ͡° ʖ̯ ͡°) Walcze teraz z pleśnią dosyć mocno, sprowadzać nowe rzeczy będe jak z nią wygram. Pewnie z jakąś rośliną przyniosłem, siadła na wszystkim i nie chce odpuścić
@kvoka: O samą siebie. Liście zahaczają i szurają. To słychać. A jak spojrzysz, to na żywo zaobserwujesz jeszcze te ruchy.

Dlatego, że trzeba ją traktować podręcznikowo. Nie wybacza żadnych błędów i jest bardzo wrażliwa na praktycznie wszystko. Może to nie paprotka, że weźmie i padnie, ale trzeba uważać. Pilnować wilgotności i trzymać w cieniu. Ja nie zraszam bo zraszanie podnosi wilgotność na zbyt krótko, a pomaga w rozwoju grzyba. Mam roślinę
@magnes125: W takim razie wydaje mi się, że całkiem niezłe warunki jej zapewniam. No ale... jak to nie zraszać? U mnie już kaloryfery podkręcone, pewnie za suche powietrze by miała. Spryskuję ją + stoi na podstawie z kamyczkami i wodą.
a nie sprzedają jakichś nasion?


@magnes125: Nie spotkałem sie ale z za granicy pewnie by sie dało zamówić ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Ja bym wzięła takie do wanny, a myłabym się w misce


@magnes125: Ja właśnie mam nieużywaną wanne w piwnicy i zawsze chciałem sobie je tam trzymać ( ͡° ʖ̯ ͡°)

Czym walczysz z tą pleśnią?


@magnes125: Na rośliny poszedł
@kvoka Woda z keramzytem o większej powierzchni styknie. Albo dużo roślin, duuużoooo. Wtedy tak Ci podniosą wilgotność, że zapomnisz nawet o kamyczkach i poczujesz się jak w palmiarni ( ͡° ͜ʖ ͡°)

@Niewiemja: A zwykłą lilią wodną się nie zadowolisz? Jak masz wannę, to wykop dół jak na trumnę i rób oczko z wanny. Najwyżej zrezygnujesz z jakiejś kapusty czy innych kiwi.

Na rośliny poszedł ridomil, ziemia
Czyli szara pleśń? Nastawiłam się na doniczkowy temat i już chciałam pisać, żebyś sobie cynamonem posypał


@magnes125: Szara. To cynamon działa? :D Ile razy sypałem to nie dość że nic nie pomogło to brzydko wyglądało :D Topsinu nie kupowałem bo najpierw chce zużyć to co mam, ridomil tez jest spoko. Jak go skończe to kupie topsin pewnie

A zwykłą lilią wodną się nie zadowolisz?


@magnes125: Nie ( ͡° ͜
Pobierz Niewiemja - > Czyli szara pleśń? Nastawiłam się na doniczkowy temat i już chciałam pi...
źródło: comment_AdoDGWZVxqAYhxKImNJXJuGTSU4jMJDK.jpg
To cynamon działa?


@Niewiemja: Nie wiem czy działa bo nigdy grzyba nie miałam. Na doniczkowe może i coś działa, ale nie konkretnie na grzyba, a zwykłą pleśń, której zresztą też nie mam. Chociaż ostatnio testowo kupiłam #!$%@?ą ziemię i po pierwszym podlaniu zaczął mi się kamień wytrącać i podejrzewam, że pleśń zaraz też się pojawi.

Ojacie. Jeszcze to miejsce na posadzenie tyłka ( ͡° ͜ʖ ͡°) Ogrodnicze
@magnes125: Ale zwykła pleśń to też grzyb ( ͡° ͜ʖ ͡°) To masz fajnie, u mnie sie pojawia dość często. Może mam za wilgotno u siebie, kupiłem właśnie dzisiaj pochłaniacz wilgoci, sie zobaczy czy pomoże. Kamień to z nieprzegotowanej wody, z moich pleśniowych doświadczeń pleśń nie lubi tego osadu ( ͡° ͜ʖ ͡°)

To w sumie miejsce dla roślin bo z tego co