Wpis z mikrobloga

Miry, 4GHz na napieciu 1.41875 to dobry wynik na ryzenie 5 3600? Nie chce robić maksymalnego OC, te 400mhz to i tak wystarczająco. Pierwszy raz krece ryzena, ostatnio krecilem FX 4300 XD, wiec troche roznia jest i nie wiem czy napiecie spoko. W cinebenchu r15 stabilne wszystko sie wydaje. #komputery #oc #overclocking #pcmasterrace #ryzen
  • 30
@Norbit11: Bo napięcie w przypadku ryzena 3600 jest dynamiczne i w zależności od zużywanej mocy się zmienia, natomiast ustawiając je ręcznie, jest zawsze sztywne przez co w przypadku dużego zużycia powoduje degradację
@monsti: A czemu wgl chcesz podkręcać, skoro w 90% przypadków lepiej zostawić domyślnego boosta, jedyne kiedy ci się opłaca ręczne oc to 4.2+ co osiąga bardzo mało sztuk.
@monsti: Dużo bardziej zajmij się ramami, bo to daje największego boosta wydajności.
Możesz też spróbować lekkiego undervolta np. offsetem -0.05, co często pomaga w wyższych częstotliwościach, szczególnie przy słabszych płytach i chłodzeniach.
@Norbit11: Plyte mam MSI B450 Gaming Plus MAX i chlodzenie Fera 3 z thermal grizzly kryonaut i temperatury w grach nie wychodza powyzej 70 stopni, wiec chyba zostawie tak jak bylo wszystko.
@monsti: ludziom udaje się 4.2-4.3 przy okolicach 1.30V. Krzem nie lubi wysokich napięć a im mniej nm tym bardziej jest na nie czuły. 1.4V to o wiele za dużo. Z pudełka, zwłaszcza na wczesnych AGESAch płyta potrafiła ustawić nawet 1.5V ale to nie znaczy że jest to zdrowe.
@keton22: Jest bezpieczne, płyta daje takie napięcia gdy nie ma dużego natężenia, natomiast niebezpieczne jest duże napięcie i duże natężenie, co wtedy zmniejsza żywotność procesora.
@Norbit11: z tego co widziałem undervolting powodował niższe temperatury i lepsze rezultaty OC. Czyli napięcie pod obciążeniem było za wysokie (okolice 1.42V ale zawsze). Żeby było tak jak piszesz to load line calibration musiałoby być ujemne a należy dążyć do tego żeby napięcie było takie samo bez i pod obciążeniem przez maksyamlizację load line.
@keton22: Każdy procesor inaczej się undervoltuje, o ile wgl. W przypadku ryzenów 3000 warto spróbować, bo często pozwala na zmniejszenie temperatur, zużycia prądu i wyższych zegarów.
Bezpieczne napięcie dla zasobożernych zadań wynosi około 1.325V i do 1.47V dla mało zasobożernych(1-2 rdzenie, mała utylizacja itd.)
@widmowy_dziobak: koniecznie? Raz zbrickowalem płytę parę lat temu podczas aktualizacji biosu i od tamtego czasu nie lubię aktualizować biosu, tzn teraz już dokładnie wiem jak to zrobić, ale niesmak pozostał XD
@Norbit11: no i super, zegary na pulpicie trzyma na 3600mhz przy napieciu ~1.125 - 1.160 po aktualizacji biosu.
Przetestowalem dopiero w cinebenchu r15 i podczas tego benchmarka, zegary utrzymywaly sie max 4GHz przy napieciu ~1.360, nie wzrosly zegary do turbo 4.2GHz, nie wiem od czego to jest zalezne.
@monsti: Napięcie automatycznie regulowane przez procesor jest całkowicie bezpieczne ;), spróbuj także ustawić offset na np. -0.05 i sprawdź czy będzie stabilne i jakie będą zegary