Wpis z mikrobloga

#grafikakomputerowa #grafika #photoshop
Pytanie do osób w branży. Czy istnieje możliwość przebranżowienia się i wejście w grafikę dla osoby bez kierunkoewgo wykształcenia? Oczywiście liczy się portfolio, ale co trzeba oprócz tego umieć? Spora konkurencja? Konkretne programy czy ogólnie zmysł i kreatywność? Czy w ogóle warto próbować?
Z grafiką jako taką miałem zawsze kontakt, lubiłem i lubię rysować, za gówniaka sporo bawiłem się Photoshopem wtedy jeszcze CS2, od czasu do czasu robiłem jakiś retusz, więc nie startowałbym całkowicie od zera.
  • 13
@Xaia o pracę grafika. A że się nie znam i nie jestem w branży, to pytam ogólnie: rastrowa, wektorowa, loga, retusze modelek, plakaty. Wszystko.
@spinel: w takim razie grafika reklamowa 2d. Konkurencja ogromna, ale jest malo wymiataczy. Polski rynek jest mocno popsuty i wymagaja od ciebie ogromnych rzeczy i mnóstwo godzin za śmieszne pieniądze.
@spinel: ogolnie jesli chcesz sie na grafice dorobic to nie ma opcji, chyba ze masz naście lat doświadczenia w jakiejś niszy i jesteś na poziomie supervisora. Oczywiście da się normalną kasę zarobić, ale bez przesady. Mówię teraz o filmach i reklamach.
@spinel: dorobić w sensie pozwolić sobie na wszystko, samochody, mieszkania itd itp. 2.5k jest osiągalne, trzeba tylko się przez narybek przebić ;).
@Xaia ok, kilka kwestii się wyjaśniło. Próbować mogę o ile mi zapału starczy, czasu akurat mam. A jak nie, to zawsze można zaliczyć jako hobby.
@spinel do projektowania grafiki nie jest wymagane wykształcenie kierunkowe tylko skill, wiadomo że studia dają dużo ale nie są konieczne do wejścia. Generalnie próg wejścia z mojego doświadczenia w grafikę jest niski, gorzej z konkurencją która jest ogromna względem śmiesznych pieniędzy na jakiś pierdo grupach na FB. Na początku jest trudno. Jeśli dla Ciebie grafika się skończyła na CS2 to... zaczynasz od zera - uświadom to sobie jak najszybciej, zapoznaj się z
@sorasill: bardzo konkretna odpowiedź, dzięki. Interesuje mnie raczej 2D, ewentualnie Digital Painting. Spróbuję przygotować listę pytań jak trochę bardziej rozeznam się w temacie.
@spinel: Poczytaj w necie jakie są możliwości rozwoju, jakie kierunki, jakie firmy, co kto robi itd.
Bardzo mało wiesz, nawet nie przeczytałeś artykułu na wiki o grafice, stąd te pytania są trochę bez sensu :P

Wróć jak będziesz miał konkretniejsze pytania.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 2
@spinel: jak chcesz bawić się ogólnie w 2D to głównie grafika reklamowa, więc poznaj dobrze Photoshopa i ilustratora, ewentualnie Indesign i od biedy Corel. Z wiedzy przyswoić przygotowanie materiałów do druku i materiałów na social media. Dobrze jest znać podstawy kompozycji i topografii, ale często przysporzy ci to wewnętrznego bólu, jak klient każe złamać każdą po kolei bo mu się tak podoba.
I niestety w marketingu musisz nauczyć się łączyć szybko/dobrze/tanio.
@spinel: prowadzę własnie rekrutację na grafika w firmie (już chyba 3 miesiąc xD), ogółem konkurencja średnia, na 50 wysłanych CV, może z 5 zaprosiłem na rozmowę i w sumie żaden kandydat nie wydał mi się odpowiedni.

Co do pytania o studia, nie jest wymagane. Sam nie mam xd

Najbardziej liczy się oczywiście portfolio, na drugim miejscu doświadczenie.

Wymagane programy to Photoshop, Illustrator i InDesign. Mile widziany zawsze After Effects.