Wpis z mikrobloga

via Wykop Mobilny (Android)
  • 2
Mirki
Dzisiaj pobiegłem pierwszy raz w zawodach 5km
I miałem do tego pierwszy raz w życiu garmina z tętnem z nadgarstka.
Kadencję średnia mam w okolicach 172 więc myślę że tu jest ok.
Natomiast zastanawia mnie serce i tempo.

Generalnie mam takie odczucia że pod koniec nie moglem szybciej biec bo nogi mi nie pozwalały.
Wniosek: trzeba robić przysiady żeby mieć silne nogi

Ale z drugiej strony jak patrzę na wykresy to jak biegłem szybciej na początku to serce nie dawało rady.
Wniosek: trzeba więcej biegac żeby mieć silne serce.

Która teoria jest prawdziwa?
#bieganie
źródło: comment_aC3a814nJWJO40ZzENkAhxwpfSdP6SYL.jpg
  • 14
@Sl_w_k_1 zaczynałeś pod górę? Ile masz lat? Ja ostatnio przebiegłem dychę w 4:59 a średnie tętno miałem 157 a Max 170 a mam 44 lata. Też miałem wrażenie przez ostatnie 2-3km że nogi nie dają rady.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@MinusZero: błonia w Krakowie płasko. Tylko na początku potrzebowałem powyprzedać trochę ludzi bo byłem na końcu.
42 lata trenuje od marca w miarę regularnie.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@MinusZero: przecież lekarz ma stetoskop i mógłby z serca a bada puls na ręce.
Nie znam się ale w bieganiu nogi są najważniejsze. A do nóg jest dalej niż do ręki.
@Sl_w_k_1: skopany wykres. Ja też jak patrzę co czasami mój garmin narysuje to łapię się za głowę.
Masz dla przykładu jeden mój z zawodów który wygląda na dobrze zarejestrowany. Zawody. Dystans 5.08. Czas 24:45. Tempo śr 4:58. Serce rozkręca się powoli i na pewno największe jest na mecie gdy finiszujesz. Więc wykres to powolne wznoszenie aż do końca.
Twój wykres wskazywałby ewentualnie, że zrobiłeś jakąś megamocną rozgrzewke, pobiegłeś pierwsze 10 min
źródło: comment_2WWXFY5rIYbZas9MbF81OIy3FMJR4R4r.jpg
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@niefilozuj: ja trenuje na poważnie od marca.
I czerwca jestem w stanie zrobić dychę.
I o ile interwałów nie robię to nigdy nie robię mniej niż 6 km a z reguły 8+km. Raz nawet zrobiłem 11km w 1.02 jakiś miesiąc temu
to skoro masz taki szybki progres to znaczy że dobrze trenujesz. Ja do takich wyników dochodziłem 5x dłużej. Także tak trzymaj.
A pomiarami tętna z nadgarstka nie sugeruj się jak wyrocznią. Tu Ci wklejam dla odmiany zapis z mojej życiówki na 5km. Taktyka jak w tym pierwszym, negativ split, mocny finisz. Wykres w zasadzie powinien wyjść jak ten piewszy z tętnem koło 190 na finiszu. A tu proszę, zegarek twierdzi, że cały
źródło: comment_DYxEAwLfgyytWD0bPE0RP7UyLrMzoARu.jpg
@Sl_w_k_1: Nie jest to kwestia takiej klasycznej siły nóg a "typowo biegowej" - jeśli chcesz szybciej biegać 5-tki no to musisz wpleść w trening pracę nad szybkością - interwały od 400-1000 metrów, przebieżki, w zasadzie siła biegowa również. No niestety to treningi które będą boleć (a z 2 strony dają satysfakcję)