Wpis z mikrobloga

#pracbaza #niemcy #bekazpisu #historia
Mialem niedawno krotka rozmowe z moim nowym szefem. Siedlismy sobie i tak zaczal opowiadac.
Opowiedzial mi o swoim dziadku, ten dziadek sluzyl w Luftwaffe i byl swietnym pilotem. Ze sluzyl na froncie wschodnim, ze wowczas nie bylo innych Niemiec. I jak tak o tym opowiadal, to wydalo mi sie, ze chodzi mu o to,czy mam jakas uraze, bo wiedzial, ze lubie w historie i internety. Podejrzewal chyba, tak mi sie zdaje, ze mu wystalkowalem tego dziadka. Powiedziałem od razu, że dla mnie to nie gra roli, bo te czasy juz dawno przeszly i nikt z nas nie moze odpowiadac za to, co zrobili przodkowie, także dlatego, że nie wiemy, jak my bysmy sie zachowali na ich miejscu. Moj dziadek tez sluzyl w drugiej wojnie.
Potem zapytal sie o temat reparacji. Powiedzialem, ze cos tam slyszalem, ale generalnie sie nie interesuje polityka, a polityka obecnego rzadu w Polsce to juz w ogole nie, bo to są zwykłe oszołomy xD

Generalnie pod koniec rozmowy polecilem mu nagranie rozmowy Hitlera z Mannerheimem ( polecam wam jako odtrutke na przedstawienia Hitler jako zwariowanego oszoloma). Bardzo interesujące, nie widzial tego wcześniej, napisał mi pozniej na whatsappie.

Moj dziadek byl lacznikiem w AK jako 18 latek podczas drugiej wojny. Byloby calkiem okej, gdyby wyborcy pisu rozumieli, ze to nie wyklucza normalnych stosunkow z dzisiejszymi Niemcami.
Jestem dumny z mojego dziadka i jestem zadowolony z tego, ze 75 lat pozniej mogę szczerze i otwarcie o tym porozmawiac z moim szefem, rodowitym Niemcem, ktorego dziadek tez walczyl w II wojnie. Nie ma czegos takiego, ze wszyscy Niemcy sa zli. Albo ze wszyscy Polacy sa zli. Jest za to zawsze skomplikowana, pojedyncza historia. Nie nawidźcie, Mirki!
  • 23
  • Odpowiedz
Generalnie pod koniec rozmowy polecilem mu nagranie rozmowy Hitlera z Mannerheimem ( polecam wam jako odtrutke na przedstawienia Hitler jako zwariowanego oszoloma). Bardzo interesujące, nie widzial tego wcześniej, napisał mi pozniej na whatsappie.


@giocarte: Najważniejsze to znaleźć wspólny temat ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Bawaria?
  • Odpowiedz
Mój dziadek był zbyt młody, ale jego brat był w lubelskiej AK a potem wstąpił do LWP.
To też jest coś co nie mieści się w głowie dzisiejszemu odbiorcy.
Widać to choćby po tym jak ocenia się AK-owców a partyzantów z BCh czy AL wcale się nie wspomina, mimo że koniec końców walczyli przeciw wspólnemu wrogowi.
  • Odpowiedz
@giocarte: Bardzo mądrze prawisz. Niestety w ostatnich latach jest coraz większe nastawienie na ostrość i skrajność w debacie publicznej, kosztem obiektywizmu i zdrowego rozsądku
  • Odpowiedz
@giocarte: xD
ja pracuję w niemieckiej korpo
mam menadżerów z Niemiec i USA głównie
jak im ostatnio opowiedziałem o wrześniu '39 i o napaści ZSRR to otwierali oczy ze zdumienia
nikt ich nie uczył na historii
  • Odpowiedz
@giocarte trzeba mu było jeszcze zrobić loda, a za #ocieplaniewizerunkuadolfahitlera bez heheszek powinieneś dostać #!$%@?. Jak można wysnuć wniosek, że ludzie odpowiedzialni za masowe mordowanie milionów ludzi to nie jak to nazwałeś zwariowane oszołomy, a co #!$%@?? Wizjonerzy? Było się zachować jak człowiek z honorem i powiedzieć, że co było to było, ale należy o tym pamiętać kto i za co odpowiada, żeby do tego już nie dopuścić. #!$%@?
  • Odpowiedz
O patrz @Ich_mag_Kaesekuchen , przylecial pierwszy - kipowrot ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Polski patriota tak bardzo typowy, juz w pierwszym zdaniu o seksie oralnym/analnym xD
Nie wiem, czy widzisz to, na co patrzysz i czy rozumiesz to, co czytasz ( nie wyglada na to) @kipowrot, ale ta cala rozmowa przebiegla w bardzo milej afmosferze wlasnie dlatego, ze ani on, ani ja nie robiliśmy sobie dobrze,
  • Odpowiedz
@kipowrot:
Pomysly ideologiczne i rasowe, a zdolnosci organizacyjne i przywodcze Hitlera to dwie rozne rzeczy.
Ale tak, siedz sobie w tym swoim mentalnym Bialymstoku i powtarzaj, ze Hitler to najgorszy potfffuur. Szkoda tylko, ze w ten sposob nigdy nie zrozumiesz, dlaczego ktos taki doszedl do wladzy.
Ale co ty wiesz o niuansowaniu, biedny :(
  • Odpowiedz
@Voltigeur często się to zdarzało, mój dziadek(od strony matki) walczył w kampanii wrześniowej był ułanem tylko nie pamiętam w którym pułku, potem siedział w obozie jenieckim a na końcu wstąpił do Batalionów chłopskich która wspólnie działała z Sowietami by wyprzeć Niemców z Polski a dlaczego to robił? Bo miał dość wojny i wierzył w realna pomoc związku radzieckiego.
Natomiast dziadek od strony ojca działał w AK a po zakończeniu wojny nie
  • Odpowiedz
Mieszkam w Niemczech od 6 miesięcy, wynajmuje pierwsze piętro domu, a na poddaszu mieszka niemiecka rodzina. Z taką serdecznością i chęcią pomocy nigdy nie spotkałem się w Polsce. Jeśli nie ma się do nich uprzedzeń to i śmiało można porozmawiać o II WS i o tym jak oni to widzą z perspektywy ludzi którzy mają te 35-45lat. Ja zmienilem całkowicie zdanie o tej nacji i od tego momentu zawsze będę ich bronił.
  • Odpowiedz