Wpis z mikrobloga

@PanProgramista:
1. dlaczego akurat c++? co robisz i jaką korzyść ci daje względem innych języków
2. czy uważasz, że błędy są często trudne do wyłapania (np. invalid write) i warto się z tym bawić dla wydajności?
3. jaki inny język poza c++ używasz? nie znam osoby piszącej tylko i wyłącznie w c++
4. czy śledzisz na bieżąco kompilatory, standard, propozycje itd?
5. który kompilator uważasz za najlepszy i dlaczego clang?
  • Odpowiedz
@C10H15N: nie miałem takiego momentu. Zacząłem uczyć się programowania w podstawówce, na własną rękę. Po pierwszym roku studiów, zacząłem łapać pojedyncze zlecenia, byłem na praktykach. Po trzecim roku staż, a potem już normalna praca i rzucenie studiów.
  • Odpowiedz
1. dlaczego akurat c++? co robisz i jaką korzyść ci daje względem innych języków

Głównie dlatego, że C/C++ był pierwszym językiem jakiego zacząłem się uczyć i go lubię.
Nie mam poważnych argumentów na to, mógłbym programować w każdym innym języku, dla mnie to tylko narzędzie.

2. czy uważasz, że błędy są często trudne do wyłapania (np. invalid write) i warto się z tym bawić dla wydajności?

Wiadomo, że czasem trafi się taki babol, że tydzień nad tym spędzisz, ale zazwyczaj błędy się wyłapuje dość szybko. W kwestii wydajności, to nie tylko chodzi o to, żeby było trochę szybciej. Są po prostu branże, w których jest to krytyczne, żeby w ogóle system działał.
  • Odpowiedz
@kozborn: A po studiach kierunkowych? Nie jest to wymóg, ale jednak pomaga. Zależy też od znajomości angielskiego, bo to jest dość kluczowe. Dla początkującego i po polsku mogę polecić "Symfonię C++".
Ale to raczej nie będzie wystarczające do pierwszej pracy. Musiałbyś zrobić kilka projektów.
  • Odpowiedz
@kozborn: Jeszcze dodam, że moim zdaniem najlepszym sposobem na naukę jest postawienie sobie jakiegoś calu, np. chcę zrobić prostą grę platformową (dość ambitny przykład jak na pierwszy program, ale to tylko przykład) i potem szukać źródeł, żeby dowiedzieć się jak to osiągnąć. Generalnie w kwestii programowania wszystko jest w necie i książkach, potrzeba tylko samozaparcia i wytrwałości.
  • Odpowiedz