Wpis z mikrobloga

Cześć!
Szczególne Cześć #elektryka i #elektronika
Jak wiecie, albo nie wiecie, doznałem poważnego porażenia elektrycznego. Zamknąłem się ręka-ręka, faza-uziemienie. Bolało jak jasny gwint, film mi się urwał, poobijałem się, trudno taka robota. No właśnie taka robota, a mi został uraz do kabli. Tak się składa, że przy pracy w kablówce, w jednej ręce zawsze mam uziemienie(prawdziwe), a w drugiej ręce zawsze mam uziemienie z mieszkania. A jak to w różnych mieszkaniach jest, ten wie, kto raz zobaczył, wszak masa na TV, masa na obudowach komputera, tam (prawie)zawsze jest jakieś napięcie, jakieś przebicie, jakieś upalone zero... w każdym razie boli. No i ja mam dość. Potrzebuję się jakoś zabezpieczyć. Zwykła neonówka- no mam, w plecaku, ale to niewygodne, słabo świeci, w zasadzie nie wiadomo czy kopnie czy nie kopnie. Mam też fazer, ten żółty- polski, ale to duże jest i jakoś mu nie ufam, brzęczy chyba zawsze, za często, za czułe to jest, no nie lubię go. Potrzebuję jakiegoś sprzętu, który jasno i wyraźnie powie mi czy dotykać, czy nie dotykać. Widziałem na youtubie mnóstwo różnych próbników, ale zupełnie nie mam doświadczenia z nimi. Sprawa jest specyficzna, bo dotyczy w 99% szczątkowych napięć, które są niezabójcze, co najwyżej nieprzyjemne, a ja potrzebuję wskaźnik dla tego jednego %. Macie jakiś pomysł? Kasa nie gra roli, nawet niech kosztuje 1000euro, ale jeśli spełni moje oczekiwania- biorę.

Na razie zmodyfikowałem procedurę pracy. Jak mam napięcie na TV na gnieździe antenowym lub na masie HDMI (neonówka) to spuszczam bezpieczniki, podłączam uziemienie (kablówka) i dopiero podnoszę bezpiecznik. Ale tak się nie da, klienci nie chcą akceptować faktu, że mają zjebn...ą instalację elektryczna w mieszkaniu... W szafach też najpierw zeruję uziemiania, dopiero potem potem podłączam- rozłączam. Ale sami wiecie, upierdliwe to jest. A ja chcę żyć. Podyskutujemy? Podrzucicie jakiś fajne produkty? Rękawiczki nie wchodzą w grę. Buty mam bezpieczne. Nie wiem co jeszcze.

Wołam #zzyciaelektryka #kableboners #pracbaza #praca #bhp #prad #ratownikmedyczny #ratownictwo #lodz #elektroda

PS: fotka poglądowa, taki mam, tego nie lubię, noszę zwykła neonówkę.
kubaklodz - Cześć!
Szczególne Cześć #elektryka i #elektronika
Jak wiecie, albo nie ...

źródło: comment_3ddfHZs0YHuDwLSgJBVAdcLfGKZnkQ5E.jpg

Pobierz
  • 38
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@kubaklodz: Nie stosujecie tam izolatorów galwanicznych w mieszkaniach? Raz mnie #!$%@?ął kom w drugim pokoju jak złapałem trisa z obu stron, ale to mieszkanie w ogóle bez PE.
Jedyna sensowna opcja to imo multimetr i mierzyć natężenie DC pomiędzy kablem a PE, jak powyżej nie wiem 5, może 10mA to podłączać w rękawicach. A najlepiej to było by cały czas robić. Raczej nie powinno być tam takich różnic żeby prąd
  • Odpowiedz
Ale tak się nie da, klienci nie chcą akceptować faktu, że mają zjebn...ą instalację elektryczna w mieszkaniu


@kubaklodz: Napięcie występuje tylko wtedy gdy potencjały nie są wyrównane, a to jest wina właścicieli lokali i to oni powinni ten fakt zaakceptować i usunąć problem.
  • Odpowiedz
@kubaklodz: Czyli uważasz, że jak ktoś miałby inną wadliwą instalację w mieszkaniu to należało by ten fakt pominąć? Nie wiem np. gdybyś montował piecyk gazowy, a komuś by się rura rozszczelniła to też byś udawał, że nie ma problemu po to aby nie drażnić klienta?
  • Odpowiedz
@kubaklodz: Nie tylko PE ale wszystkie metalowe obiekty w mieszkaniu takie jak np. rury, kaloryfery, poręcze, armatura itd. powinny mieć wyrównany potencjał elektryczny.

Z tego co pamiętam dla domku jednorodzinnego przekrój głównego przewodu uziemiającego powinien wynosić 16 mm2, do tego dochodzi szyna i mniejsze przekroje.
  • Odpowiedz
@kubaklodz myślałem, że temat jest o Twoim życiu.
"Panie, albo robimy po mojemu, albo Pan #!$%@?". Czasem trzeba, mimo oporów, jebnac weto. Ike dostaniesz za taką fuche, 2 stówy? Zjebe kierownika jak nie zrobisz? Bhp i cały wszechświat jest po twojej stronie. Jak coś jest #!$%@? zrobione, a tym bardziej zagraża bezpieczeństwu, a, ja #!$%@?, życiu, to nie ma sie co #!$%@?ć, tylko albo zrobić to bezpiecznie dka siebie, albo kazać
  • Odpowiedz
@kubaklodz: Konstrukcja (stalowe elementy fundamentów) budynku powinna być również połączona do uziemienia. Zbrojenia powinny mieć spawane przyłącza dla przewodów uziemiających wyrównujących potencjał elektryczny w całym budynku. Tylko wtedy mają sens jakieś filtry antyprzepięciowe i tego typu cuda.
  • Odpowiedz
@kubaklodz: Przynajmniej PE i uziemienie kablówki powinny mieć ten sam potencjał. Wyrównuje się go w piwnicy poprzez zastosowanie odpowiednich połączeń wyrównawczych. Takie rzeczy przeprowadza firma dostarczająca usługi kablowe w porozumieniu z zarządcą budynku.
  • Odpowiedz
@kubaklodz: Na pewno są na to procedury więc trudno mi w to uwierzyć żeby nie było to załatwione przez jakiegoś menadżera i prezesa wspólnoty. Gorzej może być w przypadku domków jednorodzinnych. Tam każdy właściciel musi się podporządkować i zgodzić na to co firma dostarczająca tego typu usługi od niego wymaga.
  • Odpowiedz
@tojestmultikonto panie, widzisz, że OP jest technicznym, on nie będzie sie boksować z prawem. Przychodzi, jest #!$%@?, ma powiedzieć że jest #!$%@? i tego nie ruszać. Jak go stać #!$%@?ć 2k na woltomierz, to pewnie ma groźnie wyglądającą pieczątkę, którą może #!$%@?ć na protokole stwierdzającym, że stan rzeczy nie pozwala na przeprowadzenie danej instalacji. Elo. Jest tak
@kubaklodz?
  • Odpowiedz
@Just_Piotrek: wiesz, moje myślenie się zmieniło, "proszę pani, ja pani nie podłączę internetu, ma pani uszkodzoną instalację elektryczną, ja się nie zamierzam ryzykować, to pani umrze przy zmywaniu naczyń"
  • Odpowiedz