Wpis z mikrobloga

  • 421
Cześć, Mireczki ( ͡° ͜ʖ ͡°) A taką torbę ostatnio skończyłem szyć. Robiłem ją prawie miesiąc, bo tylko w weekendy mam dostęp do narzędzi ( ͡° ʖ̯ ͡°) Zajęła mi 34 godziny, poszedł na nią grubo ponad metr kwadratowy skóry i bardzo dużo nici.

Wymiary:
Szerokość: 400mm
Wysokość: 300mm
Głębokość: 195mm

Zakładam autorski tag: #droppaleather

#leatherworking #handmade #diy #rekodzielo #chwalesie
Droppa - Cześć, Mireczki ( ͡° ͜ʖ ͡°) A taką torbę ostatnio skończyłem szyć. Robiłem j...

źródło: comment_84pb5L7qiupSJqZAzJWn22KjfTNz5Nqw.jpg

Pobierz
  • 63
  • Odpowiedz
@Droppa: Nigdy nie bawiłem się w skóry więc obejrzę co zamieściłeś, ale na początek chciałem obszyć sobie na nowo kierownicę. Ściągnąłem już starą skórę i mam zamiar zrobić jej obrys i kupić odpowiedni wymiar.
Ostatnio też patrząc po tapczanach w sklepach - bardzo wiele jest z tzw. eko skóry. Robiłeś coś z tym materiałem i masz jakieś wskazówki gdzie lepiej zastosować skórę a gdzie można eko skórę? Dla przykłądu pasek
  • Odpowiedz
via Android
  • 1
@George_Liquor: Obszycie kierownicy jest cholernie trudne, także nie zrażaj się, jak za pierwszym razem Ci nie wyjdzie.
Nigdy nie używałem eko skóry. Zawsze robię wszystko z naturalnej, sztucznymi się brzydzę, że tak to ujmę. Jeśli jednak chcesz użyć eko skóry, to po prostu musisz wiedzieć, że jest to miękki materiał. Nadaje się na miękkie wyroby albo usztywniane. Według mnie lepiej już kupić skórę chromową, która jest tanią i miękką skórą
  • Odpowiedz
via Android
  • 1
@Piroman1917: Szycie butów jest okropnie trudne. Teorię można wykuć w tydzień, ale żeby się nauczyć szyć w miarę porządne buty, trzeba to ćwiczyć co najmniej kilka lat. Poza tym bardzo ciężko o nauczyciela w Polsce, a jedyne podręczniki do szewstwa, wydane w latach sześćdziesiątych, chodzą po 500 zł, o ile w ogóle są dostępne.
  • Odpowiedz
@Droppa: Dzięki, zrazić się nie mam czym bo stara się lepi, jest czarna i zniszczona. Mogłem zrobić tzw. skórzany pokrowiec na obecną skórę ale kiera byłaby po prostu za gruba.
W takim razie do tego zadania podaruję sobię eko skórę.

Jedyny przewidywany problem to będą ramiona kierownicy, gdzie skóra nie była zszyta, a przyklejona. Po rozłożeniu skóry, owe ramiona wyglądają jak uszy Urbana, więc potrzebny będzie dobry klej aby nadać im kształtu. Polecasz lub odradzasz jakiś? Akurat stara skóra zeszła ładnie, a klej był pod nią cały czas elastyczny i przypominał klej do dętek.

Drugim problemem, lub ciekawostką, jest gąbka podklejona pod ściągniętą skórę. Kierownica jest z bardzo sztywnej gumy, więc mniemam, że skóra po to była podklejona gąbką (<1mm) żeby była bardziej miękka. Najwyżej wezmę trochę grubszą skórę
  • Odpowiedz
via Android
  • 1
@George_Liquor: Obszycie kierownicy jest trudne, ponieważ trzeba zrobić za duży pokrowiec, później go docinać na samej kierownicy, zwłaszcza uszy Urbana, ale ostatecznie i tak ma być za mały, żeby był naciągnięty/rozciągnięty na kierownicy. Mam nadzieję, że rozumiesz XD
No i do tego dochodzi jeszcze ten klej. Zasadniczo nada się każdy klej kaletniczy, szewski, np. z juchcik.pl albo z aspsklep.pl.
Tapicerzy robią nowe obszycie kierownicy w ciągu jednego dnia, czyli do
  • Odpowiedz
@Droppa: Jakiś środek później na skórę celem impregnacji itp?

Czyli obrys to jedno, a skoro wycięta skóra powinna być nieco większych rozmiarów jesteś w stanie podać mi wzór lub odchyłkę ile więcej?
Możemy wziąć dla uproszczenia obszycie rolki po papierze toaletowym. Jak ją rozetnę to mam de facto jej obrys.

Jeśli chodzi o styl szycia to planuję zostać przy oryginalnym. Czyli krawędzie były obszyte, a łączyło się to na kierownicy poprzez przeplatanie nici nie przez skórę samą, a nici zrobionego
  • Odpowiedz
via Android
  • 1
@George_Liquor: Wszystko zależy od skóry. Skór sztucznych się nie impregnuje (chyba), a w naturalnej zależy od tego, czy są otwarte pory.

Może troszkę niejasno się wyraziłem. Obrys ma być mniejszy od rzeczywistego (minimalnie), żeby skóra była rozciągnięta. A te większe części do przycinania, to te na ramiona kierownicy, które nie są cylindrem, więc nie da się (teoretycznie) kształtu odbić na płasko.

Ogólnie kleje kaletnicze wyglądają tak, że nakładasz je, czekasz
  • Odpowiedz