Wpis z mikrobloga

Mirki i Mirabelki udzielajacy się pod #budujzwykopem i #budujzchaferem
Kontynuuje swoją krucjatę tagiem #skwarekpyta z budową domu i chciałbym prosić o waszą opinię.
Na początek założenia: Dom ok 130m2 + garaż na 2 samochody. Dom parterowy bez podpiwniczenia, bez poddasza z płaskim dachem. Ogrzewanie podłogowe pompa ciepła + panele na dachu + rekuperacja (brak kominów, urządzenia techniczne w pralni 7,5m2/garaż 36m2 lub w garażu zwiększonym do 40m2/pralnie wtedy zmniejszam do 4,5m2).

1) co w tym projekcie jest nie tak i byście poprawili ;)
2) czy jest sens bawić się w oszczędności z garażem i zamiast tradycyjnego pokusić się o blaszaka tynkowanego lub z płyty warstwowej obornickiej -> to tylko przykładowe linki dla zobrazowania:
https://allegro.pl/oferta/garaz-tynkowany-modulowy-7545627705
lub
https://allegro.pl/oferta/garaz-dwustanowiskowy-z-plyty-warstwowej-31-500zl-8461271553
3) Posiłkując się https://kb.pl/porady/budowa-garazu-projekt-koszt-wykonanie/ przyjmuje,że koszt budowy garażu tradycyjnie w bryle domu to ok 40K. Czy dużo się pomyliłem? Teren budowy - Łódź
Skwarek85 - Mirki i Mirabelki udzielajacy się pod #budujzwykopem i #budujzchaferem
K...

źródło: comment_xf7F2oYDijCMpvN7EvsI6rB9Z4cCZamb.jpg

Pobierz
  • 20
@leesiuu: Garaż "w bryle" nie tyle jest wygodą co podyktowane warunkami podatkowymi. Ponadto 90% wyjść/wejść do domu bedzie sie odbywać przez garaż - praca 7-15 i powrót do domu po 18. Z tradycyjnego wejścia do domu korzystac będą chyba tylko goście. Bo ja zapewne w weekend bede wychodził przez taras ;)

@Crow7422 ze względów podatkowych jeśli zrezygnuje z garażu murowanego to chciałbym by był "doklejony" do bryły ;)
@Skwarek85 dla mnie cześć dzienna bardzo spoko. Część prywatna już gorzej.
Każdy projekt bez prywatnej łazienki to dla mnie dyskwalifikacja. Tu nie dość że nie ma prywatnej, to macie jeden prysznic na cztery osoby? Bo dom wygląda na 2+2.
Rano przed szkołą/pracą będą zapisy kto się pierwszy myje?
Macie "okiblowaną" sypialnię. Wanna i kibel przy głowie, kolejny kibelek po drugiej stronie. Chyba lubicie dźwięk morskich fal ( ͡º ͜ʖ͡
@apee: Pralania będzie zawierała pojemnik od pompy ciepła + inne urzadzenia techniczne jeśli zostanie w obecnym stanie 7m2. Jeśli zwiększe garaż do 40m2 bo taniej z metra to urzadzenia wylądują w garażu a to pomieszczenie skurcyz się do 4,5m. Na przeciwko garazu jest garderoba zimowa/robocza/nietypowa ;)
@nama: Dziękuje za uwagi. Dom w zmyślą 2+2 choć na tą chwilę jest 2+0 i nie wiadomo czy ta dwójka po plusie się kiedyś pojawi/ Pokoje zostaną niewykończone.

Z tym okiblowaniem faktycznie masz rację. Nie zwróciłem na to uwagi. Czy materiał ścienny nie wygłuszy dzwięku mroskich fal i potężnych wichur? ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Łazienka to i tak moim zdaniem fanaberia partnerki bo ja bym pozostał przy
@Skwarek85 jak strzelisz dwie córki to gwarantuję, że jedna łazienka będzie koszmarem ( ͡º ͜ʖ͡º)
U nas jedna córa w drodze i już na tym etapie wiemy, że muszą być dwa prysznice bez dwóch zdań :D a to nie koniec planów mnożeniowych :>

Z pytaniem o wygluszenie nie pomogę bo się na tym nic a nic nie znam :( ale warto zrobić risercz żeby się nie wkopać
@Skwarek85: Garaż jeszcze wydłużyć o ten 1m, dobre szczelne drzwi między garażem a korytarzem, na ścianach w łazienkach zamontować ogrzewanie ścienne, zwłaszcza pod lustrami. Nie żałuj na izolacji, styropian 200mm albo więcej, stolarka w ciepły montaż czyli w warstwie ocieplenia a nie w ścianie. Zanim wylejesz ławy/płytę to w miejscu różnych przepustów np do wodociągów czy też do elektryki zostaw aroty, przynajmniej 75 a najlepiej 100.
Pompa ciepła powietrzna czy gruntowa?
@bambus94: Dziękuje za propozycje zmian. Wezmę je pod uwagę choc nie odczuwam potrzeby posiadania prywatnej łazienki ;) Na pralnie w garażu musi sie zgodzić partnerka [już słyszę, że pranie spalinami śmierdzi ( ͡° ͜ʖ ͡°) ]

Co do materiału z którego będzie wykonany dom jeszcze nie podjąłem decyzji dlatego nie pytam. Wstępnie Termoton diament lub Ytong ale nie odrzucam innych rozwiazań.

Pompa ciepła powietrzna. Różnica z gruntową
@Skwarek85 bez dzieci faktycznie można nie odczuwać potrzeby posiadania prywatnej łazienki, ale pomyśl że dzieci już są, właśnie jesteś po udanym seksie z partnerką i chcesz iść do łazienki pod prysznic ( ͡º ͜ʖ͡º) najpierw zastanawiasz się czy wolna, potem czy lecisz na golasa i może nie zauważą albo bezpieczna opcja - ubierasz się, ale i tak klimat relaksu i odprężenia już umarł :p
Partnerka to już
@Skwarek85: Co do materiału to ja bym szedł w bloczek silikatowy lub lity beton. Garaż oczywiście w bryle, i np wydzielić pomieszczenie na pralnię.
@nama: wystarczy zamienić miejscami sypialnię z łazienkami i problem podziału zostaje zlikwidowany.
  • 0
@bigdabro biorę to pod uwagę.
Firmy dają 20lat gwarancji na taką konstrukcję więc zaryzykuję.
Poza tym zostawiam sobie możliwość założenia "czapki" po tych 20latach jeśli okaże się, że faktycznie płaski dach się nie sprawdził. Pisząc czapka mam na myśli nakładkę w postaci konstrukcji dwuspadowej