Wpis z mikrobloga

#winodomowejroboty
Dziś wieczorem będę miał jakieś 15 kg winogrona ciemnego. Zrobiłem już kilka win, ale jeszcze nigdy z winogron ¯_(ツ)_/¯
Na poprzednie wina brałem przepisy ze strony alkohole domowe, ale w przypadku wina z winogron zalecają oni dodanie spirytusu do wina by powstrzymać fermentację wtórną, a z tego co się dowiedziałem na Mirko, dodawanie spirytusu do wina to jest jakaś herezja ( ͡° ͜ʖ ͡°)https://alkohole-domowe.com/wino/przepisy-na-wina-gronowe/wino-z-winogron.html
Macie jakiś dobry przepis na wino z winogron?
A druga sprawa, to kupiłem na szybko drożdże, jedyne jakie mieli w sklepie w sąsiedniej miejscowości, ale zapomniałem o pożywce. Jest ona niezbędna, czy można bez niej nastawiać?
potatowitheyes - #winodomowejroboty 
Dziś wieczorem będę miał jakieś 15 kg winogrona ...

źródło: comment_RDFpOc2vDivDzum3Iv0meKHluGkpJQCr.jpg

Pobierz
  • 10
@Pesa_elf właśnie przerobiłem winogrona na moszcz, pobrałem sok do zbadania blg i wyszło mi 19 BLG. Wg tej tabelki jakbym tak zostawił, to wino będzie miało 8.8 % Ile dodać cukru żeby wino miało około 13-14%? I jak go dodać jeżeli w planie miałem wino z samego soku, bez dolewania wody? Pozwolę sobie zawołać @Zawodowy_Janusz
@potatowitheyes: Wybacz, że po takim czasie Ci odpowiadam, ale nie miałem możliwości innej.

Zaczynając od początku:
Tak dodatek spirytusu to herezja. Choćby dlatego, że aby podnieść o 1% trzeba go wlać dość sporo a jest drogi. Od stabilizacji win są inne preparaty.

Drożdże bardzo fajne użyłeś, bo te akurat "zjadają" trochę kwasów. Więc jeśli grona były zbyt kwaśne to może teraz będzie lepiej ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@potatowitheyes: A teraz co do tabelki, procentów i wina...

Żeby zrobić wino bez wody to winogrona nie mogą być zbyt kwaśne. Inaczej trzeba rozcieńczać bo nie wypijesz ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Tą tabelkę o kant d... potłuc. Przykładowo z 26blg wyjdzie 17%, nie 12.9. Nie wiadomo co autor miał na myśli. Nie korzystaj z tego, podam Ci wzoru i sobie będziesz wszystko liczył.

Blg = 19. Musisz
@Zawodowy_Janusz dziękuję za wyczerpujacą odpowiedź. Tak teraz sobie siedzę przy kawie i liczę to wszystko jeszcze raz i chyba z pośpiechu popełniłem błąd, ale już tłumaczę, bo nie wiem czy w tych Twoich wyliczeniach mam brać pod uwagę sam sok, czy cały nastaw. Pogniecione winogrona według wskaźnika na wiaderku miały objętość trochę ponad 12 litrów. Sugerując się filmikiem Malinowego Nosa, bo robił podobnie jak ja z około 15 kg winogron, dodałem do
@potatowitheyes: W wyliczeniach musisz brać pod uwagę cały nastaw. W przypadku takiego gronowego łatwiej fermentować w miazdze bez dodawania cukru. Mierzysz blg, w obliczeniach uwzględniasz objętość CAŁEJ miazgi. Po tych kilku dniach odciskasz i czy uzyskasz 10, 12 czy 15 litrów już czystego moszczu nie ma znaczenia. Mierzysz jeszcze raz blg, przeliczasz razem z tym blg które ubyło i teraz dopiero dodajesz pozostały cukier. Wydaje mi się, że tak jest prościej