Wpis z mikrobloga

@m00n: to jest podatek od majątku, masz więcej niż 22000€ płacisz podatek, jak masz więcej niż 500€ poza kontem bankowym musisz o tym poinformować, zapomniałem że osoby handlujące krypto mają maks 50€ wtedy mogą spać spokojnie
  • Odpowiedz
@Simon420 : ten podatek też dotyczy Twojego domu w Polsce który jest twoim majątkiem, jeśli jest wart ponad 22000€ a niewątpliwie jest to płacisz od niego podatek i nie przysługuje Ci zwolnienie które dotyczy pierwszego domu na terytorium Holandii do kwoty chyba 700000€, zagranicznych nieruchomości to zwolnienie nie obejmuje
  • Odpowiedz
@m00n: dostanie od polskiej skarbówki, a w Polsce jeszcze musi zapłacić podatek od tego co zarabia w Holandii bo skoro ma dom i rodzinę to też ma tam ośrodek interesów życiowych. Ale kto bogatemu zabroni
  • Odpowiedz
@m00n: w Holandii ma ulgę podatkową, a w Polsce wchodzi trzeci próg i ta ulga go nie obejmuje, ale fakt będzie podatek zmniejszony o kwotę zapłaconą w Holandii, nie ma podwójnego opodatkowania, ale i tak mało kogo stać takie podatki płacić, 40% zarobków i 1% majątku rocznie to mnie nie stać
  • Odpowiedz
@m00n: jeszcze jak ten dom wynajmuje na pokoje przez agencję co pewnie robi skoro w nim nie mieszka to po opłacenie podatków musi jeszcze zapłacić ZUS jako osoba prowadząca stałe zorganizowane źródło dochodu i kasę fiskalna posiadać
  • Odpowiedz
@jaktrwogatonawykop: Nie no nie twórzmy skrajnych sytuacji. Wydaje mi się, że jak ktoś pracuje na stałe w Holandii a do polski przyjeżdża tylko na urlop i sobie przez 3 tyg. w nim grilluje i mieszka to nie ma się co przejmować. Aczkolwiek muszę doczytać jaki jest stan faktyczny wtedy z tym podatkiem.
  • Odpowiedz
@m00n: tak zgadza się ale nie dotyczy to osób które posiadają polską rezydencje podatkową którą się ma będąc właścicielem domu w Polsce. Jak się wyrejestrowałeś w urzedzie skarbowym i nie mieszkasz w Polsce to tylko w Holandii się rozliczasz. Simon420 ma dom w Polsce
  • Odpowiedz
@jaktrwogatonawykop: Wydaje mi się, że samo posiadanie nieruchomości nie kwalifikuję cię jako polskiego rezydenta podatkowego, jest tylko jednym z czynników i jeżeli jest to czynnik jedyny to jesteś traktowany jako nie-rezydent. Ale pewnie jakby się jakiś nadgorliwy urzędnik trafił to trzeba by się było sądzić.
  • Odpowiedz
@m00n: Symulacja @Simon420 jako stały bywalec restauracji gdzie wstrzykują marihuaen, zarabia 10€ / h. czyli 20 800€ rocznie brutto. z czego płaci 7470,74€ podatku w pierwszym progu i 158,50€ w drugim progu. Jeśli był dzielnym pracownikiem i pracował jednocześnie tylko w jednej pracy ma w Holandii zwolnienie z podatku arbeidskorting 3358,76€ i ma też heffingskorting który w jego wypadku wyniesie 2456€ zwolnienia.
czyli jego podatek magicznie z 7470,74€ zmniejsza się do 1655,98 € i tu cały na piało wchodzi polski urząd skarbowy, dla uproszczenia policzę kurs euro z google w rzeczywistości musi przeliczyć każdy dzień z kursu dzień wcześniejszego przed wypłatą z kursu NBP, Excela opanuje do perfekcji jeśli sam to będzie robił.
czyli dla Polskiego urzędu skarbowego zarobił 91 312zł czyli w pierwszym progu ma 15 395,04zł podatku i w drugim progu 1850,88 zł, co razem daje 17 245.92 z czego jest odejmowane 1655,98 € (ok 7236,63zł) czyli musi dopłacić w Polsce 10 009.29 zł podatku dochodowego.
Do tego dochodzi podatek za TV który ma pewnie w swoim domu w Polsce, w Holandii nie ma tego podatku, ZUS jeśli wynajmuje dom na pokoje, podatek za psa, za śmieci i za mieszkańca w Holandii, podatek od majątku, na szczęście w Polsce nie płaci za majątek w Holandii, ale płaci za spadki.
pewnie o czymś zapomniałem, nie jestem księgowym
potem może już na spokojnie opłacić sobie ubezpieczenie zdrowotne i kupować produkty
  • Odpowiedz
@jaktrwogatonawykop: Wszystko się zgadza ale nie wiem o co chodzi z tym Simonem :D Nie widzę tej osoby w tym wątku. Ogólnie zasada jest taka jeśli podatek zapłacony w NL>niż w PL to składasz pit0 i masz w pupie. Inaczej musisz dopłacić różnicę.
Mnie bardziej interesuje kwestia tej nieruchomości w Polsce pracując za granicą.
Z tymi zwolnieniami to nie wiem jak w NL bo tam nawet kwoty wolnej nie ma
  • Odpowiedz