Wpis z mikrobloga

LibreOffice - Pakiet biurowy

LibreOffice jest bardzo popularnym i darmowym pakietem biurowym tworzonym przez The Document Foundation.
Został stworzony na bazie OpenOffice, w czasie gdy ten cierpiał na problemy licencyjne.
Wspiera szereg formatów takich jak odt, doc, docx, pptx, rtf, txt, odf czy csv.
Jest również dostępna wersja online nazywająca się CODE(Collabora Online Development Edition).
Dostępny jest do użytku w aż 115 językach.
W jego skład wchodzą:
LibreOffice Writer - edytor tekstu
LibreOffice Calc – arkusz kalkulacyjny
LibreOffice Impress – program do tworzenia prezentacji
LibreOffice Draw – edytor wektorowej grafiki
LibreOffice Math – program do tworzenia i edytowania formuł matematycznych
LibreOffice Base – program do zarządzania bazami danych

Najnowszą wersją programu na dzień dzisiejszy jest wersja "Fresh" - 6.3.1 oraz "Still" - 6.2.7

Platformy - #windows #macos #linux #android nieoficjalnie #freebsd #haiu #solaris
Strona z linkiem do pobrania - https://pl.libreoffice.org/pobieranie/
Cena - Całkowicie darmowy - MPL 2.0 - można korzystać za darmo zarówno do użytku osobistego jak i komercyjnego

Obszerną listę programów OpenSource na różne systemy można znaleźć tutaj - https://github.com/qarmin/Rewelacyjne-OpenSource#rewelacyjne-opensource

#opensource #informatyka #technologia #libreoffice #office
#codziennyprogram - tag do obserwowania/czarnolistowania
q.....n - LibreOffice - Pakiet biurowy

LibreOffice jest bardzo popularnym i darmow...

źródło: comment_506aAbYpE1bOWfxAXlXxyLACGYLTsSEg.jpg

Pobierz
  • 20
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@qarmin: kilka razy próbowałem, ale jednak zdecydowanie wolę Office, zwłaszcza O365 i zajebistą synchronizację z OneDrive ()
@Exideek: xD a najlepsze to jest zrobić pdf z dokumentu.. co on #!$%@? z obrazkami. Raz przekonwertowalem, nie sprawdzilem, oddaje sprawozdanie a to co wydrukowalem to myslalem ze mi ktos kartki podmienil

poza tym wps office bro
@Old_gamer1988: @padobar: @qarmin: @Polanin: @3brd: I w tej kompatybilności tkwi problem. Coś, co jest używane i wymagane tak często, przez tak wiele osób powinno być ustandaryzowane tak, aby każde oprogramowanie mogło to obsłużyć, a nie wszyscy mają być zdani na łaskę albo niełaskę jednej firmy.
@mp107: Word teoretycznie obsługuje format OpenOffice. Może zapisać w nim plik i otworzyć plik z tego pakietu. Tyle, że niektóre sposoby formatowania (np. odnośników) są niekompatybilne.
Jeśli wyjściowym plikiem ma być PDF to nic nie stoi na przeszkodzie, żeby używać formatu ODF.
@padobar: Nie wiem, bo ja nigdy nie miałem problemu z zapisem do PDF.
Nie jestem jakimś samotnym wojownikiem o wolność oprogramowania i nikogo nie zmuszam do przesiadki na
@istp: Zgadzam się. Zniknąłby duży argument za zakupem akurat pakietu Microsoft Office, ale Unia Europejska walczy z monopolem na wielu polach, więc… czemu by nie tutaj?

Mi nie chodzi o wyrugowanie całkiem pakietu Microsoft Office, ale o wyeliminowanie sytuacji, w których instytucja niekomercyjna (np. urząd) bazuje właśnie na formacie doc albo docx, nad którym pełną kontrolę sprawuje jedna korporacja i w przypadku chęci (albo i konieczności) załatwienia jakiejś sprawy następuje niejako