Wpis z mikrobloga

  • 1
#stomatologia

To normalne że przy kanałowce i truciu zęba po wyjściu od gabinetu piekielnie boli ten ząb że nie da się funkcjonować i żadne przeciwbólowe nie pomagają?
  • 23
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Narkan: Bół powinnien minąć bo oczyszczeniu zainfekowanych kanałów już w czasie zabiegu, w wypadku niedokładnego oczyszczenia może pojawiać się opuchlizna na skutek zapalenia miazgi. Możliwa bolesność dziąsła oraz twarzy. W wypadku wystąpienia silnego bólu, opuchlizny wymagana antybiotykoterapia stomatologiczna Dalacin 1200mg/doba lub Agumentin 2x1 doba do 5 dni.
Możliwa także poduszka ropna która nie uległa przebiciu pod zainfekowanym korzeniem, wyczuwalny ból przy nacisku np. końcówką łyżeczki na koronę zęba.
  • Odpowiedz
@josedra52: Trucie nie sprawia że nerw obumiera, "trucie" to antybiotyk stomatologiczny mający leczyć zapalenie miazgi.
Przed jego aplikacją nerw zostaje uprzednio usunięty szczotką endotontyczną oraz przepłukany podchlorynem sodu celem usunięcia potencjalnych martwiczych luźnych kawałków miazgi.
  • Odpowiedz
@Narkan: Miałem to samo po truciu umierałem 2 dni a miało minąć na następny dzień max, poszedłem do innego dentysty i było ok przestało boleć i dalej tam zęby leczyłem trzymaj się bo znam ten ból XD
  • Odpowiedz
  • 0
@Narkan Ja miałem trute wiele razy, ostatnio mi powiedziała, że może mnie boleć na drugi dzień, ale nigdy nie miałem takiego bólu zęba.
  • Odpowiedz
@josedra52: Bardziej stawiam na silne zapalenie miazgi w którymś kanale. Miałeś RTG celem stwierdzenia na zdjęciu ilości kanałów? Przy 6/7/8 zdarzają się odgałęzienia korzenia i widać dopiero na zdęciu rtg co jest do czyszczenia.
Idź do innego dentysty i poproś o antybiotyk od razu, czy dziąsło jest opuchnięte i zaczerwienione?
  • Odpowiedz
@Mathas: Źle słyszałeś¯\_(ツ)_/¯
Jakbym ci wsadził szczoteczkę do czyszczenia w kanał z żywym sprawnym nerwem w środku nawet w znieczuleniu byś puścił w gacie agenta browna :D
  • Odpowiedz
jak cie boli kanał to nerw się z niego wyciąga w znieczuleniu po przepłukaniu podchloranem który go kisi momentalnie.
Taką kiszonkę wyciąga się szczoteczką kanałową i ponownie zalewa lub płucze.
Po płukaniu następuje aplikacja antybiotyku ze środkiem przeciwbakteryjnym na bazie wodorotlenku wapnia który wżera się w zgnitą miazgę jednocześnie sprawiając że tkanka która obumarła nie wytwarza ponownie zakażenia tylko wapnieje i stwarza przestrzeń do aplikacji wypełnienia kanałowego po usunięciu medykamentu po 10-12
  • Odpowiedz
@Tonari_Totoro: aJeden z zębów mam "do obserwacji". Dentystka trochę w nim powierciła po czym stwierdziła, że jest tak na styku jeśli chodzi o ewentualną kanałówkę wobec czego zaaplikowała mi jakieś lekarstwo które ma tam być przez 3 czy 4 miesiące.

Co to za lekarstwo i jakie ma zadanie?
  • Odpowiedz
via Android
  • 0
@Tonari_Totoro byłem raz, bez bólu poprostu się dziura zrobiła dość spora. Założyła mi trutke i kazała się zgłosić po 2 tygodniach, wyszło że jak to ujęła "nerw jest żywy, kawałek ściagam i trafiam na żywy nerw", ponownie założyła mi trutke z wizytą na kolejne 2 tygodnie. W obu wizytach tego samego dnia odcxuwalem bardzo mocny ból, w międzyczasie wyszło że mojej dziewczynie yrz wyszła kanałowka i u tej samej dentystki i
  • Odpowiedz
@josedra52: pewnie alginoplast z czymś dezynfekującym i odrobiną fluoru żeby wzmocnić miazgę. Nic innego nie pcha się na długi czas poza alginoplastem z fluorem bo ma właśnie czas działania około 1-3 mc.
Antybiotyki + wytrawiacze oraz środki wapniotwórcze pcha się max na 10-20 dni.
  • Odpowiedz
@Narkan: zmieńce dentystkę, nie zostawia się czegoś takiego jak kawałek nerwu w kanale. Zgnije sam z siebie prędzej czy później. Żeby kanałówka mógła mieć miejsce nerw musi być w 100% usunięty a kanał w 100% wypełniony nowym materiałem. Porównam to do termosu do którego ci ktoś nasrał. Chcesz mieć dobrą herbatę to wyciągasz całe gówno razem z rodzynkami , myjesz i dopiero zalewasz na nowo. A nie wylewasz połowę i
  • Odpowiedz