Wpis z mikrobloga

Dlaczego maratony odbywają się w miastach? Czy ma to na celu promowanie zdrowego trybu życia? Czy bieganie 42 kilometrów z kawałkiem po asfalcie nie jest niezdrowe? Dlaczego maratony nie mogą być organizowane poza miastem? Czy ktoś jest w stanie mi to wytłumaczyć?

Właśnie dobiłem combo - czekam na busa, musiałem iść z buta z walizką 3km (tak, nie jest to dużo, ale nie mogłem skorzystać z komunikacji) i dodatkowo wody sobie nie kupię w Żabce bo jest niehandlowa xD

#wroclaw #maratony #sraraton
  • 83
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Adam_pasztecik_czwarty: bieganie po asfalcie nie jest niezdrowe, nie ma praktycznie znaczenia dla kogos kto biega dluzszy czas i dba o swoj organizm, po jakim podlozu biegnie.

Co do maratonow, ja wiem ze kazdy patrzy przez pryzmat siebie i poza czubek nosa nie wykracza, ale:

Mcholery wytycznych. Wszystko to w celu otrzymania certyfikatu miedzynarodowej organizacji lekkoatletycznej. Bez tego certyfikatu maraton traci swoja range, traci range, traci czolowych zawodnikow bo nie beda klasyfikowani w mistrzostwach polski czy tez minimach na rozne zawody (w tym olimpiade), traci zawodnikow amattorow.
Wszystko to oznacza mniejsza frekwencje, a za tym ida spadki wplywow do budzetu miasta, mniejszy zarobek sklepow, restauratorow, hoteli, atrakcji
  • Odpowiedz
po to żeby garstka mogła sobie pobiegać kosztem setek tysięcy mieszkańców


@TomaszWKS: jakieś dane z tymi kosztem czy tylko takie p---------e?
  • Odpowiedz
@PurpleHaze: dlaczego uważasz że ludzie nie patrzą poza czubek własnego nosa? Nie mam nic do idei biegania ale pieprzenie że musimy utrzymać pewną ilość zawodników żeby móc organizować następne maratony lub dostać się na zawody kosztem totalnego chaosu komunikacyjnego do mnie nie zupełnie nie przemawia.

Można organizować mniej inwazyjne formy zawodów. Dodatkowo nie zmienisz półmilionowego miasta nagle we wzór komunikacyjny gdzie będzie metro i kolej podmiejska - to się dzieje ale dopiero od kilkunastu lat na to stać budżety.

Wątpię, żeby ludzie nie przyjechali do Wrocławia jeśli będą w gminach
  • Odpowiedz
@Adam_pasztecik_czwarty: kolego, bo to jest realny zysk dla miasta, dla ludzi o ktorych pisalem wyzej, dla spolek miejskich zajmujacych sie sportem.
Zobacz w maratonie wezmie udzial miedzy 4 a 5 tysiecy osob. W polmaratonie nocnym w czerwcu wystartowalo 13 tys zawodnikow. To nie sa kwoty rzedu 20 tys zloty. Pakiet startowy to 100-150zl zaleznie od terminu. Prosta matematyka 13 000 * 100 = 1 300 000 zl za same pakiety. Spore koszta ponosi sponsor tytularny, plus kupa innych podmiotow ktore chca byc na koszulkach, na kubeczkach, transparentach, flagach itd. To jest mokry sen kazdego specjalisty od PR i od reklamy, zeby tyle tysiacy osob bieglo z twoim logo przez miasto. To sa miliony zlotych.

Czemu kazdy kozia wolka, kazde male miasteczko chce miec u siebie conajmniej bieg na 10km? Bo to jest realna kasa dla budzetu miasta i dla uslugodawcow.
Przyklad sobotka 7 tys miasto, gdzie na polmaraton zjedza drugie tyle zawodnikow, zobaczyli ze sie oplaca i teraz w sobotce w ciagu roku organizowanych jest okolo 10 biegow
  • Odpowiedz
  • 31
@Adam_pasztecik_czwarty: może my kierowcy powinniśmy robić wyścigi bo chodnikach?


Wystarczy ze wszystkie chodniki sa z------e waszymi zaparkowanymi zlomami bo stac was na Clio z 1995 za 2k zl, ale nie stac was na miejsce parkingowe.
  • Odpowiedz
@PurpleHaze: zapomniałeś dodać @Adam_pasztecik_czwarty: że taki event to:
1. ogromna promocja dla miasta - zwłaszcza, gdy wydarzenie staje się popularne
2. aspekt turystycznej atrakcji (niecodziennie można pobiec głównymi drogami)

Co do zysków, to oczywiście od cen należy odliczyć koszty własne, które też do najmniejszych nie należą, ale mimo wszystko, organizacja takich imprez dla miast jest zawsze bardziej opłacalna, niż organizacja jakichś Dni Miasta, więc czemu nie organizować.

I
  • Odpowiedz
@simperium: masz racje, frekwencja od 2-3 lat spada. Natomiast ponoc w tym roku jest/byla grupa na 5:00 ktorej pacemakerem jest przewodnik i opowiada o mijanych wlasnie atrakcjach, zabytkach itd.

Przyznac trzeba ze jak ktos nie cisnie na wynik, to to jest spoko opcja.
  • Odpowiedz