Wpis z mikrobloga

Naszła mnie taka myśl: co by było gdyby NASA podała info, że ilość CO2 zaczęła spadać i spadek ten jest coraz szybszy?
Organizacje typu Greenpeace byłyby zadowolone, czy wkurzone? ( ͡º ͜ʖ͡º)
Jaki wpływ miałoby to na gospodarkę, rozwój technologii, motoryzację itp.

#przemyslenia #ekologia
  • 10
@RussellSuperFan: Bo jeśli się nie mylę, to oni na podstawie danych z satelitów są w stanie najdokładniej ocenić ilość CO2 na globie.
Zresztą to nie istotne. Gdyby po prostu jakiekolwiek uznane źródło podało info o spadającej ilości CO2, co wtedy?
@piszczel: Nie szkoda ci czasu na wymyślanie takich absurdalnych scenariuszy? Nadmiar CO2 z atmosfery sam nie zniknie, więc twoje wymysły dalej pozostaną tylko tym - fikcją.
@InterferonAlfa_STG Nie masz racji. Pierwotne drzewostany spisują się doskonale jako pochłaniacze dwutlenku, bo są całkowicie bioróżnorodne (w odróżnieniu od hodowli jednego rodzaju drzewa na wyrąb) i od lat zbierały go magazynując nadmiar w swym „krwioobiegu” i w glebie. Zanim średnio wydajna pod tym kątem monokultura
@Nitfluad: Nie szkoda. Wymyślanie absurdalnych scenariuszy i omawianie ich często prowadzi do ciekawych wniosków.
Nie po to napisałem ten wpis, żeby rozmawiać o obecnym stanie rzeczy. O tym można pogadać pod kilkoma znaleziskami tygodniowo.
Chodzi o czysto teoretyczne przemyślenia "co by było gdyby", jeśli Cie to nie interesuje, to ja nie zmuszam do dyskusji.
@piszczel: Jak tak przedstawiasz sprawę, zyskuje ona sens. Początkowy wydźwięk wpisu sugerował co innego (przynajmniej ja go tak zinterpretowałem).
W tym wypadku mogę tylko stwierdzić, że zniknięcie nadmiaru CO2 zadowoliło by Greenpeace, które zmieniłoby priorytety; a gospodarka wróciłaby na tor „buisness as usual”.
@Nitfluad a nie sądzisz, że dla Greenpeace byłby to problem bo uciekł by im jeden z argumentów do wyciągania kasy i cała organizacja mogłaby się rozlecieć? Perspektywa uzyskania równowagi z CO2 mogłaby wpłynąć na spadek rozwoju np. elektro-motoryzacji i w temacie odnawialnych źródeł energii.
Ciekawe czy kraje rozwinięte zaniechały by swoich planów odejścia od konwencjonalnych źródeł energii.
@Nitfluad: moglbys jakos glebiej opisac swoja mysl? Osobiscie mialem na mysli mieszane lasy sadzone, ale co z czego Twoim zdaniem sklada sie monokultura sosny skoro niczego nie wylapala z atmosfery? Węgiel z ktorego sklada sie jej drewno wzial sie z kosmosu?
Co Twoim zdaniem daje bioroznorodnosc w konktekscie asymilacji CO2 z atmosfery?
Bo wg moich informacji; dojrzaly pierwotny las posiadajacy gruba warstwe prochnicy - wlasnie w tej warstawie wytwarza wiecej CO2
@Nitfluad: ten artykul jest tendencyjny. Lasy zdrowe i w sile wieku to te ktore uprawiaja lasy polskie. Lasy zbutwiale to lasy pierwotne. Polecam duzo sceptycyzmu w stosunku do tej strony.
Mozesz sie zastanawiac jak da sie uprawiac tylko las w sile wieku?
Za emisje CO2 odpowiada podloze, poziom jego gnicia. Lasy panstwowe sa zadbane, a ich podloze regulowane.
Lasy hodowane przez czlowieka w usystematyzowany sposob pochlaniaja duzo wiecej CO2 niz produkuja