Wpis z mikrobloga

linuxpl.com najwyraźniej przeszedł jakąś awarię. Część baz danych jest pustych.

Mirek mający problem z swoją stroną podzielił się adresem IP jego strony. Sprawdziłem inne strony stojące na tym samym adresie i u większości z nich jest albo internal error albo odpala się instalator.

Niektóre CMSy w takiej sytuacji (sukces połączenia z bazą, która jest pusta) odpalają instalator, co może być poważnym problemem bezpieczeństwa.

Co w takiej sytuacji może się stać?
1. Ktoś może przejść proces instalacji i umieścić dowolną treść
2. Ktoś w sprzyjających okolicznościach (jeśli dany skrypt na to pozwala) może odczytywać pliki (w tym choćby hasła hardcodowane w plikach), ale także choćby pliki cache, w których mogą być wrażliwe dane (w tym dane osobowe)
3. Ktoś może zostawić backdoora na przyszłość (jeśli skrypt pozwala uploadować), jeśli hosting nie zadba o przywrócenie plików na te z przed awarii
4. ... wiele innych, ale powyższe chyba wystarczą.

Co można zrobić?
W przypadku Wordpressa najlepiej usuńcie plik wp-admin/install.php, w przypadku innych skryptów - dowiedzcie się o lokalizacji pliku instalacyjnego i go usuńcie.

Ze względów bezpieczeństwa nie podaję stron, które dotyczą, ale jest ich przynajmniej kilkaset (taka ilość stron stoi na tym samym IP, nie wiem jeszcze czy problem dotyczy innych serwerów). Dajcie znać czy macie podobny problem. Adres IP wysyłam do @ZaufanaTrzeciaStrona oraz @niebezpiecznik-pl

#webdev #linuxpl #hosting #bezpieczenstwo
pozwolę sobie też podpiąć pod #niebezpiecznik i #zaufanatrzeciastrona
  • 7
  • Odpowiedz
@beee: Obawiam się, że nawet po ostatnim oktecie dość łatwo byłoby odnaleźć akurat ten serwer, a nie chcę narażać właścicieli stron na problemy.

potwierdzam klient dalej nie ma aktywnej strony..


@lu43n: Ponownie pobieżnie przejrzałem domeny podpięte pod ten adres IP i wygląda na to, że wstała już jakaś, co jakiś czas wstają kolejne, ale nadal dominują strony z błędami/odpalonymi instalatorami.
  • Odpowiedz
@zwierzak40: @lu43n: Przecież oni nawet nie wiedzą na jakich dokładnie serwerach trzymają poszczególne usługi.
A usługi trzymają w Niemczech bodajże na HETZNER.
Na pytanie o specyfikację serwera, otrzymacie błędną informację tj. zawyżoną wartość rdzeni i GHz itd. :)
  • Odpowiedz