Wpis z mikrobloga

#gielda
Ziomeczki, powiedzcie mi jak to jest bo chciałbym zrozumieć. Jak mam degiro, które jest przecież zarejestrowane gdzieś w Holandii, to oni nie wysyłają mi pitu. Jakbym się z tego nie rozliczył mimo tego ze mam zyski, to skąd US ma wiedzieć, ze przeprowadzam takie operacje i ze mam zysk? Konto przecież tez jest indywidualne i zagraniczne. Jak to jest?
  • 15
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@Karkasonne: takie informacje brokerzy niekiedy muszą wysyłać do US. Nie wiem jak jest w przypadku Degiro, ale jak chcesz spać spokojnie to lepiej zapłacić podatek. Nic strasznego, wystarczy PIT38+PIT ZG, da się to ogarnąć. ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@andrzejek1989:

#!$%@? i US może sprawdzić obroty na koncie bankowym


Jeśli jest to osoba prywatna to nie może, dlatego wzywają cię wtedy żebyś sam przedłożył wyciąg z rachunku bankowego. Chyba że jest prowadzone postępowanie celno-skarbowe.
@Karkasonne: fakt osiągania zysków kapitałowych w Polsce w przypadku posiadania konta w zagranicznej instytucji finansowej nie ma znaczenia dla opodatkowania tych zysków, tzn. jeżeli żyjesz w Polsce, masz tu swoje centrum życiowe i tu dokonujesz zakupów i sprzedaży, to podatki płacisz w Polsce wypełniając pit-38 samodzielnie, także wtedy, gdy część podatków już zapłaciłeś za granicą (bo np. broker automatycznie pobiera jakąś część na zaliczkę dla obcego urzędu skarbowego), wtedy wszystkie kwoty
@Dzejkop566: pit-zg dołącza się do właściwego zeznania podatkowego tylko wtedy, gdy dochody, które osiągasz pochodzą z zagranicy, np gdy wykonujesz pracę za granicą i tam masz płacone, a nie wtedy gdy dochody osiągasz w Polsce (bo tu dokonuje sprzedaży i kupna akcji)
@Dzejkop566: nie mam doświadczenia akurat w przypadku akcji, ale generalną zasadą jest to, że dochody uzyskiwane przez albo od zagranicznych podmiotów nie stają się automatycznie dochodami z zagranicy (czyli takimi, które zostały uzyskane poza Polską). Domyślnie dla osoby, która działa z Polski, ale przez zagranicznego brokera dochody jakie osiąga są dochodami osiągniętymi w kraju, fakt działania na obcych rynkach nie ma żadnego znaczenia. W niektórych jedynie przypadkach takie dochody są dochodami