Wpis z mikrobloga

QUO VADIS LITWO?

Zauważyłem, że gdy jestem przemęczony, to moje zachowanie odbiega od mojej własnej normy. Prawie doba bez snu, a samolot jeszcze o 2 godziny opóźniony.

Przysiada się do mnie jakaś kobieta (czekająca na inny lot). Mówię, że ma fajną karimatę i szkoda, że ja też nie mam takiej, to bym się tu położył. Ona mówi mi, że może mi użyczyć i jeszcze przez najbliższą godzinę mnie przypilnuje i ewentualnie obudzi jakby jednak mój lot był wcześniej albo coś. Może trochę przypał, ale wystarczająco bez snu jest wystarczająco, tak więc skorzystałem z oferty.

Zasypiając jeszcze pogadałem z nią przez parę minut. Okazało się, że jest z Litwy, beka, bo ona, jej brat i jej siostra mieli wszyscy takie imiona jak występują w postaciach Litwinów w Koronie Królów. No to sobie pogadaliśmy jeszcze chwilę o Polsce, Litwie, Europie.

I ona do mnie, że Litwa ma teraz już tylko równe 3 miliony mieszkańców. Nie chciałem być niewdzięczny (za użyczenie karimaty) i nie wiadomo jak różni ludzie do tego typu informacji podchodzą, ale gwoli ścisłości nie miała racji, bo obecnie Litwa ma już tylko 2,7 miliona mieszkańców (w 1991 mieli najwięcej - ponad 3,7 miliona). A generalnie na pierwszą połowę nadchodzącego dziesięciolecia można zakładać, że będzie to około 2,5 miliona. Oczywiście, im mniejsza populacja tym i mniej tej populacji ubywa, ale jednak. A emigracja, starzenie się społeczeństwa, liczne morderstwa i samobójstwa, oraz niska dzietność robią swoje.

Ciekawe czy ktoś prowadzi jakieś badania socjologiczno-demograficzne na gruncie litewskim (które mogłyby dać pewne podpowiedzi nie tylko Litwinom). Nie mam co dramatyzować - to nie są jacyś moi poddani, żebym miał się jakoś przejmować ich liczebnością. Ale pytanie można zadać - dokąd zmierzasz Litwo?

#litwa #europa #koronakrolow #lotnictwo #statystyka #demografia #zsrr #wilno
  • 3