Wpis z mikrobloga

Co mamy dla Was tym razem? Frontendowcy będą mogli zastanowić się, co właściwie ma metafizyka do JavaScripta, backendowcy zyskają okazję do zapoznania się ze świetnymi trikami do zastosowania w Pythonie, a zainteresowani nowinkami technologicznymi będą mogli przyjrzeć się fenomenowi ZAO App.

------
-> Zapisz się na mirkolistę: https://mirkolisty.pvu.pl/list/kqLmWfjCV96YaWzk
-> AlertTag: #justnewsit
------

#frontend

1. “Metaphysics and JavaScript” to intrygujący tytuł bardzo ciekawego tekstu przygotowanego przez Richa Harrisa. Autor w interesujący sposób omawia główne założenia JS i przekonuje, dlaczego uważa, że istnieje lepsze rozwiązanie – obiektywnie i subiektywnie.

Więcej na ten temat: https://docs.google.com/presentation/d/1PUvpXMBEDS45rd0wHu6tF3j_8wmGC6cOLtOw2hzU-mw/preview?slide=id.g33e09941c5_1_7

2. React to bardzo popularna biblioteka #javascript, co nie znaczy, że pewne posunięcia jej twórców nie spotykają się z krytyką. Na przykład nie wszystkim podoba się to, jak #react podchodzi do reaktywności. Ciekawie podchodzi do tego jeden z kontrybutorów społeczności GitHuba, który opisuje dwa główne podejścia do tematu i adresuje różne zarzuty.

Więcej na ten temat: https://gist.github.com/sebmarkbage/a5ef436427437a98408672108df01919

3. Symbole to dość prymitywny rodzaj danych wykorzystywanych w JavaScript i #typescript (można ich używać np. do określania właściwości obiektu). Autor poniższego tekstu tłumaczy jednak, jakie cechy wyróżniające je od chociażby stringów powodują, że wciąż warto ich używać.

Więcej na ten temat: https://fettblog.eu/symbols-in-javascript-and-typescript/?utm_campaign=Angular%20Weekly&utm_medium=email&utm_source=Revue%20newsletter

4. Słyszeliście o Primitive Overuse? To jedno z nadużyć, które możecie spotkać w cudzym kodzie. Tego typu praktyk należy unikać jak ognia, dlatego autor skupia się na zidentyfikowaniu problemu i zaproponowaniu możliwych scenariuszy – wszystko w celu dołożenia wysiłku do tworzenia “czystego” kodu, który pozytywnie wpłynie na jakość pracy.

Więcej na ten temat: https://dev.to/jamesmh/unhealthy-code-primitive-overuse-7mh?utm_campaign=Angular%20Weekly&utm_medium=email&utm_source=Revue%20newsletter

5. Wstrzykiwanie zależności (dependency injection, DI) to jeden z ważniejszych konceptów dotyczących pracy w Angularze. Ich używanie w znaczny sposób ułatwia tworzenie aplikacji internetowych. Poznaj kilka sprytnych trików, które uczynią pracę z wstrzykiwaniem jeszcze przyjemniejszą.

Więcej na ten temat: https://medium.com/@Armandotrue/angular-dependency-injection-tips-ddb24b8244be

------------

#backend

1. [wideo] #python to język, który zdobywa coraz to nowsze rzesze sympatyków m.in. dzięki jego względnej prostocie, którą udaje się zachować przy jednoczesnym bogactwie ekosystemu. Dowiedz się, jakie triki można zastosować, aby praca z tym językiem była jeszcze efektywniejsza i przyjemniejsza.

Więcej na ten temat: https://www.youtube.com/watch?v=Lj2SZkPOp10

2. Jeśli jesteś nieco bardziej zaawansowanym developerem Java i szukasz możliwości rozwoju, to mogą zainteresować Cię kursy dotyczące zagadnień takich jak multithreading i concurrency, które są bardzo pożądane na rynku pracy.

Więcej na ten temat: https://javarevisited.blogspot.com/2018/06/top-5-java-multithreading-and-concurrency-courses-experienced-programmers.html

3. Jeśli zaczynasz przygodę z Javą (ale nie tylko!), to może przydać Ci się zestaw najbardziej pożądanych skrótów klawiszowych, które znacznie przyspieszą pracę z tym językiem. Warto mieć coś takiego pod ręką.

Więcej na ten temat: https://javarevisited.blogspot.com/2018/07/top-30-eclipse-keyboard-shortcuts-java-programming.html

4. [wideo] Jedną ze świetnych rzeczy w Pythonie jest możliwość stworzenia efektywnych trójwymiarowych wizualizacji. Poniższy film pokazuje jak stworzyć prosty skrypt 3D w Blenderze 2.8 przy użyciu możliwości Pythona – w końcu od czegoś trzeba zacząć!

Więcej na ten temat: https://www.youtube.com/watch?v=ky2Mp5yDGDA

5. Jak wynika z 2018 Jetbrains Python Developers Survey, Django i Flask to dwa najpopularniejsze pythonowe frameworki webowe. Nie dziwi zbytnio fakt przeskoczenia Django przez Flaska w związku z ogólnym trendem polegającym na skłanianiu się w stronę mniejszych frameworków i mikroserwisów. Ale która opcja odpowiada jakim potrzebom?

Więcej na ten temat: https://testdriven.io/blog/django-vs-flask/#.XW5f4GfbCMo.reddit

------------

Inne

1. Technologia wykorzystywana do tworzenia deep fake’ów jest coraz doskonalsza. Ostatnio internet podbiła ZAO App, którą już teraz okrzyknięto najlepszym tego typu programem, jaki powstał. Korzystanie z ZAO to świetna zabawa, ale nie można również zapominać o tego typu zagrożeniach.

Więcej na ten temat: https://geek.justjoin.it/deep-fakei-sa-coraz-lepsze-zao-app-podbija-internet/

2. Facebook przyznał się do kolejnego wycieku. Dane ponad 200 milionów użytkowników serwisu znalazły się w sieci. Baza zawierająca identyfikatory oraz numery telefonów użytkowników została opublikowana na ogólnodostępnym serwerze.

Więcej na ten temat: https://www.komputerswiat.pl/aktualnosci/internet/facebook-przyznaje-sie-do-kolejnego-wycieku-dane-210-mln-uzytkownikow-w-sieci/n2ppdcv

3. Technologie do czytania w myślach to już nie pieśń dalekiej przyszłości, a coś, co jest już za rogiem. Nad projektami w tej dziedzinie pracuje chociażby #facebook i należące do Elona Muska Neuralink. Niestety prawo często nie nadąża za szybko zmieniającą się rzeczywistością.

Więcej na ten temat: https://geek.justjoin.it/kto-chce-czytac-w-naszych-glowach-i-co-na-to-prawo/

4. Kto cię namierzył to ciekawa wtyczka do przeglądarek internetowych, która monitoruje i analizuje reklamy na Facebooku, a co najważniejsze, pozwala sprawdzać, które z nich sponsorowane są przez partie polityczne. To wspólny projekt Fundacji Panoptykon, Fundacji ePaństwo i firmy SmartNet Research & Solutions – organizacji zajmujących się analityką i bezpieczeństwem w sieci.

Więcej na ten temat: https://www.komputerswiat.pl/aktualnosci/programy/kto-cie-namierzyl-sprawdz-ktore-partie-polityczne-wyswietlaja-ci-reklamy-na-facebooku/mrwmfsc

5. Powrót do szkoły może być bolesny z wielu powodów. W nietypowy sposób przekonać mogą się o tym ci, którzy korzystają z nielegalnych źródeł do zdobycia podręczników i opracowań ułatwiających odrabianie prac domowych. Eksperci ostrzegają, że znaczna część takich plików zarażona jest złośliwym oprogramowaniem.

Więcej na ten temat: https://geek.justjoin.it/adware-i-keyloggery-w-podrecznikach-powrot-do-szkoly-moze-zabolec/

#naukaprogramowania #programowanie #programista15k #technologia #informatyka #ciekawostki
JustJoinIT - Co mamy dla Was tym razem? Frontendowcy będą mogli zastanowić się, co wł...

źródło: comment_uUmdp4hig9o5bf68ViGYF0ARFmmGQz0N.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz